Artykuł zaktualizowany 2 sierpnia 2024
Sztuczna Inteligencja (ang. Artificial Intelligence) to technologia, która wykorzystuje algorytmy i sieci neuronowe do przetwarzania i analizowania informacji. Może być używana do wykonywania zadań, które wymagają ludzkiej inteligencji. Coraz popularniejsi są asystenci głosowi AI, których możesz zapytać o pogodę czy poprosić o pomoc w planowaniu spotkań. AI w smartfonach i tabletach rozpoznaje twarz i gesty.
Sztuczna inteligencja umożliwia komputerom przejmowanie zadań, które dotychczas były wykonywane przez człowieka. Technologia polega na nauczeniu komputera myślenia w sposób podobny do ludzkiego, ale proces ten odbywa się za pomocą algorytmów i programów.
Wpływ sztucznej inteligencji na przemysł
AI jest coraz powszechniej wykorzystywana w firmach z sektora przemysłowego. Umożliwia przeprowadzanie oceny, uczenie się i rozwiązywanie problemów przez systemy. Inteligentne aplikacje potrafią szybko przetwarzać ogromne zbiory danych, a następnie wspomagają optymalizację procesów w firmach przemysłowych.
Jedną z technik jest tzw. uczenie głębokie oparte o sieci neuronowe. Dzięki głębokiemu uczeniu komputer identyfikuje powiązania pomiędzy danymi, wyciąga wnioski, a następnie podejmuje decyzje. Algorytmy uczenia maszynowego skutecznie filtrują niechciane wiadomości e-mail. Sztuczna inteligencja analizuje wiadomości, załączniki czy adresy nadawców. Rozpoznaje nie tylko dane liczbowe i tekstowe, ale także obrazy czy filmy wideo.
Dzięki AI możliwa jest zaawansowana automatyzacja procesów produkcyjnych. Inteligentna automatyzacja procesów może poprawić funkcjonowanie firmy w obszarze produkcji, marketingu, obsługi klienta czy logistyki, gdzie następuje poprawa efektywności i redukcja kosztów. Dla niektórych technologia przynosi optymizm w postaci usprawnienia uciążliwych procesów, ale inni zastanawiają się, na czym w przyszłości będzie polegać rola człowieka w świecie zdominowanym przez AI.
Sztuczna inteligencja w medycynie
Sztuczna inteligencja może być używana w medycynie do diagnozowania chorób i różnych stanów zdrowotnych oraz do analizy obrazów medycznych, takich jak rentgeny lub tomografia komputerowa. Przy pomocy AI lekarze mogą lepiej oceniać stan pacjentów i przygotować plan terapeutyczny. Postęp w takich dziedzinach, jak diagnostyka i leczenie wspiera dążenie do celu, jakim jest spersonalizowana opieka zdrowotna.
Asystenci głosowi i smart home
AI pomaga w codziennym życiu dzięki asystentom głosowym typu Google Assistant.
Analizuje nasze preferencje zakupowe online, oglądane w sieci treści oraz najchętniej słuchaną muzykę. Pozwala to sprzedażowym serwisom internetowym sugerować nam produkty i treści, które mogą nas zainteresować.
Smartwatche monitorują naszą aktywność czy zdrowie. W inteligentnych budynkach termostaty z funkcjami inteligentnymi mogą uczyć się naszych zwyczajów, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii. AI pełni ważną rolę w kontrolowaniu ruchu drogowego, co prowadzi do optymalizacji przepływu pojazdów i rozładowania korków.
Nowe możliwości w edukacji
Platformy edukacyjne oraz narzędzia komunikacji na odległość oferują możliwość uczestnictwa w zajęciach na odległość. Internet pozwala na dostęp do ogromnej ilości otwartych zasobów edukacyjnych, takich jak e-booki, kursy online, materiały wideo czy artykuły naukowe. Dzięki temu uczniowie mają możliwość korzystania z szerokiej gamy źródeł wiedzy, które pomagają lepiej zrozumieć różne tematy.
Aplikacje do nauki języków pozwalają na indywidualne dostosowanie tempa nauki do możliwości ucznia. Nowoczesne technologie umożliwiają monitorowanie postępów uczniów oraz dostarczanie im indywidualnych informacji zwrotnych. Na podstawie danych ucznia systemy analizują wyniki i przekazują dopasowane zadania i materiały.
Wyzwania i zagrożenia związane z AI
Rosnące uzależnienie od systemów sztucznej inteligencji niesie również potencjalne zagrożenia. Rezultaty dostarczane przez sztuczną inteligencję zależą od tego, jak została zaprojektowana i jakich danych używa. Zarówno projekt, jak i dane mogą być celowo lub nieumyślnie tendencyjne.
Bezpieczeństwo i prywatność
Sztuczna inteligencja może poważnie wpłynąć na prawo do prywatności i ochronę danych. Może być m.in. użyta w sprzęcie do rozpoznawania twarzy lub do śledzenia i profilowania osób w internecie. Umożliwia łączenie informacji, które osoba podała, w nowe dane, co może prowadzić do wyników, których dana osoba nie spodziewa się.
Prognozy i przewidywania
Sztuczną inteligencję można używać do tworzenia realistycznych fałszywych filmów, nagrań dźwiękowych i obrazów. Za pomocą techniki znanej jako deepfake może stanowić ryzyko finansowe, szkodzić reputacji i utrudniać podejmowanie decyzji. Wszystko to może prowadzić do podziałów i polaryzacji w sferze publicznej czy manipulowania wyborami.
Etyczne aspekty i regulacje
Nierówności w dostępie do informacji mogą być wykorzystywane przeciwko człowiekowi. Na podstawie zachowania danej osoby w internecie sprzedawca internetowy może bez jej wiedzy wykorzystać sztuczną inteligencję do przewidywania, ile ta osoba jest skłonna zapłacić. Inną kwestią związaną z przejrzystością jest to, że czasami może być niejasne dla ludzi, czy wchodzą w interakcję ze sztuczną inteligencją, czy z osobą.
Przyszłość sztucznej inteligencji
Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie częściej wykorzystywana w zapobieganiu przestępczości i w wymiarze sprawiedliwości, gdyż mogłaby szybciej przetwarzać ogromne zbiory danych, dokładniej oceniać ryzyko ucieczki więźniów oraz przewidywać i zapobiegać przestępstwom lub atakom terrorystycznym.