biznesmani-siedzą-przy-stole

Co to jest i jak działa faktoring?

Artykuł zaktualizowany 19 października 2022


Firma to codzienne wyzwania, które podejmujemy, aby ją rozwijać i budować jej silną i dynamiczną strukturę. Niemniej jednak to, co w dużej mierze wpływa na jej stabilność i zrównoważony rozwój to płynność finansowa.


Budowanie i rozwój firmy

Zbudowanie rynku klientów i zleceniodawców to tak naprawdę 50% sukcesu, który daje podwaliny na postęp i rozkwit naszej firmy. Drugą sprawą jest rzetelna i profesjonalna realizacja zadań i obsługa potencjalnych klientów. Każdego dnia świadczymy usługi dla wielu naszych zleceniodawców oraz dostarczamy wielu dóbr i towarów, przy tym staramy się wykonywać naszą pracę jak najlepiej i rzetelnie realizować swoje zadania, tak aby nasi kontrahenci byli w pełni zadowoleni. To buduje opinię i markę firmy.

Dobrze wykonane projekty, wydaje się, że osiągasz sukces ? Ale taka naprawdę to dopiero droga, której nie widać jeszcze końca, ponieważ koniec leży po stronie naszych zleceniodawców i klientów.

Duża konkurencja na rynku powoduje, że często musimy iść na pewien kompromis z naszymi kontrahentami, dając im przywileje w postaci długoterminowej spłaty faktur za zrealizowane usługi. Udzielanie tzw. kredytu kupieckiego jest powszechnym zjawiskiem w sektorze B2B, jak i staje się w branży usługowej B2C.

Niemniej jednak ten fakt powoduje, że na tym polu możemy utracić płynność finansową, ponieważ my jako firma też mamy pewne zobowiązania finansowe, które na czas nieopłacone skutkują zerwaniem umów, naliczaniu odsetek karnych, sprawami w sądzie i w najgorszym scenariuszu zajęciem mienia firmy przez komornika.

Na tym niestety, ale bankrutuje wiele firm, zwłaszcza jak sami kontrahenci są nielojalni i nie spłacają swoich zobowiązań na czas. I tutaj z pomocą firmom przychodzi faktoring.


Co to jest faktoring i na czym polega?

Usługa finansowa zwana powszechnie faktoringiem polega na wykupie przez firmę faktoringową od przedsiębiorcy należności finansowych z tytułu sprzedaży usług i towarów. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje środki finansowe za faktury jeszcze przed terminem ich płatności, co skutkuje utrzymaniem jego płynności finansowej. Nie należy tutaj mylić tej działalności ze ściąganiem długów od nieuczciwych kontrahentów. Faktoring dotyczy dokumentów finansowych (faktur), które mają długie terminy płatności np. 90 dni, a nasza firma potrzebuje pieniądze na już i nie może tak długo czekać na przelewy środków finansowych od klientów.

Faktoring pomaga firmom mikro, małym i średnim w rozwoju, szczególnie w pierwszej fazie działalności, kiedy zabezpieczenie środków finansowych na dalszą działalność jest dla nich szczególnie ważne, a rynek wymusza na nich działania w stosunku do potencjalnych klientów, które mogą zagrozić ich funkcjonowaniu w postaci utraty płynności finansowej.

Dzięki tej usłudze przedsiębiorcy mogą odzyskać swoje należności za wykonane usługi oraz sprzedaż odpowiednio wcześnie i prowadzić kolejne działania.


Gdzie można uzyskać usługę faktoringu?

Obecnie coraz więcej firm i instytucji świadczy taką usługę dla firm. Do nich zaliczają się niektóre banki komercyjne oraz firmy usług finansowych otoczenia biznesu. Na stronie firmowakasa.pl znajdziesz ranking najbardziej popularnych i rzetelnych firm faktoringowych, które oferują najbardziej przyjazne warunki faktoringu dla przedsiębiorstw. Na portalu można przyjrzeć się ofertom poszczególnych instytucji finansowych i wybrać online tą najbardziej odpowiadającą na potrzeby naszej firmy.


 

19 thoughts on “Co to jest i jak działa faktoring?

          1. Kwestia formalności mnie trochę przeraża i nie chcę trafić na naciągaczy i szemranych doradców. Jak z tym u nich?

          2. Wiesz, on akurat był bardzo zadowolony ze swojego doradcy, bo był bardzo pomocny i taki…ludzki, opowiedział co i jak i jakie są jego opcje realnie. Myślę, że najlepiej przekonać się samemu w rozmowie

          3. brat ma tam faktoring kupiecki i nigdy się nie skarżył na warunki czy doradcę więc zakłądam że jest w porządku. Chyba można sobie ustalić warunki spłaty do potrzeb

          4. @Lulek też tak słyszałem że oferta jest tam elastyczna i nie ma wielkiej presji

          5. Hm no może i tak, sporo pozytywnych opinii, pewnie zadzwonię zobaczę jak będzie

  1. Ja akurat jestem freelancerem i również korzystam z IdeaMoney. Muszę przyznać że jedyne formalności jakie trzeba było załatwić byłby przy podpisywaniu umowy a tak to korzystam z ich aplikacji mobilnej. To super ułatwia kiedy jest się cały czas w biegu

Dodaj komentarz