topy

Energooszczędne lampy do growbox’a – czy to się opłaca?

Artykuł zaktualizowany 29 grudnia 2020


Posiadanie growbox’a wiąże się z koniecznością montażu odpowiedniego oświetlenia. Na rynku można znaleźć różne warianty. Lampa CFL, HPS, MH, DUAL – która będzie najlepsza? Czy warto stawiać na model energooszczędny? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule


Jakie są rodzaje lamp do growbox’a?

Liczba różnorodnych wariantów lamp do growbox’a może przyprawić o ból głowy. To zagadnienie z pewnością okaże się problematyczne, zwłaszcza dla początkujących „plantatorów”. Postarajmy się zatem ująć ten temat w skrócie. Najczęściej w specjalistycznych sklepach spotkamy się z pięcioma rodzajami lamp, a właściwie żarówek do growbox’a. Najpopularniejsza jest prawdopodobnie lampa CFL, ale klienci często kupują również żarówki HPS, MH, DUAL, a także specjalne panele LED. Każdy z tych wariantów oferuje nieco inne właściwości. Każdy też może być dedykowany innej fazie wzrostu. Nie jest zatem wykluczone umieszczenie w growbox’ie kilku rodzajów lamp.

Lampa CFL najtańsza na rynku

Lampa CFL, taka jak np. https://maxgrowshop.pl/pol_m_Oswietlenie_Zarowki-energooszczedne-CFL-177.html to model najchętniej wybierany przez klientów, ponieważ przyciąga ich niezwykle atrakcyjną ceną. Tego typu sprzęt wyposażony jest w żarówkę energooszczędną, która zdecydowanie ogranicza bieżące koszty eksploatacyjne. Zresztą sama w sobie jest też dość tania, porównując ją z innymi modelami. Wystarczy do niej zakupić gwint i kabel. Nie potrzeba natomiast dodatkowego zasilacza. Lampa CFL daje białe i chłodne światło. Co również ważne, nieznacznie zwiększa temperaturę w growbox’ie. Taka lampa jest zatem przyjazna dla środowiska, tania i jednocześnie skuteczna. Czy warto szukać dalej?

Lampa HPS czy MH?

Inną możliwością jest skorzystanie z lamp HPS lub MH. To modele oferujące większe spektrum światła, bo również barwę niebieską i żółtą. Proponuje się je szczególnie podczas fazy kwitnienia. Do tego typu lamp potrzebny jest jednak zasilacz, a nie zaszkodzi również dodatkowy, profesjonalny odbłyśnik. Co ciekawe, lampy HPS lub MH występują też w wersji hybrydowej, czyli DUAL. Wówczas w pewien sposób łączą się ich właściwości. Takie modele sprawdzą się nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokimi i gęsto rosnącymi roślinami. Czy to lepsza alternatywa dla energooszczędnej lampy CFL? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Pozostają jeszcze LED-y

Lampy LED stały się popularne w wielu przestrzeniach. Powszechnie stosuje się je dzisiaj w meblarstwie, w oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym, a także w różnych urządzeniach i sprzętach. Takie lampy można też zastosować w growbox’ach, ale czy warto? Energooszczędna lampa CFL jest zdecydowanie tańsza niż jej ledowe odpowiedniki. Jeżeli jest to zatem dla nas czynnik decydujący, powinniśmy postawić właśnie na nią. LED-y oferują jednak nieco lepsze parametry.

Dodaj komentarz