kobieta maluje obrazy

Obrazy kubistyczne – w jakich aranżacjach sprawdzą się najlepiej?

Artykuł zaktualizowany 13 kwietnia 2021


Geometryzacja – to podstawowa koncepcja obrazów kubistycznych, którą zapoczątkowali na początku XX wieku Pablo Picasso i Georges Braque. W przeciwieństwie do dotychczasowych pokoleń autorów, odrzucili zasady klasycznej perspektywy i wyszli z założenia, że najważniejszym elementem jest rozumienie, a nie odbieranie rzeczywistości.


Kubizm – co to takiego?

Kubizm to trend w sztuce plastycznej (zarówno w malarstwie, jak i rzeźbiarstwie), który szybko zyskał na popularności, zdobywając uznanie w oczach wielu artystów. To, co w charakterystyczny go wyróżnia to sposób, w jaki upraszcza elementy kompozycji i sprowadza je do regularnych systemów. Obrazy kubistyczne odrzucają zasady przestrzennej głębi i iluzję przestrzeni, a także wyznają ideę, że od formy ważniejsza jest ekspresja. I choć tematyka podejmowana przez twórców kubistycznych jest dość szeroka, ponieważ obejmuje zarówno pejzaże, martwą naturę, jak i osoby, to ich wspólnym mianownikiem jest płaska, geometryczna forma, przedstawiona z kilku różnych perspektyw.

Twórcy obrazów kubistycznych

Choć ojcem kubizmu jest Georges Braque to jednak charakterystycznym reprezentantem tego kierunku jest bez wątpienia Pablo Picasso. Jego pierwszy obraz kubistyczny „Panny z Avignon”, choć początkowo nie spotkał się z aprobatą odbiorców to jednak stał się inspiracją dla kolejnych artystów. Z upływem czasu, wizję spłaszczania przestrzeni i zasadę geometryczności zaczęli podejmować inni twórcy, tacy jak: Albert Gleizes, Fernand Leger czy Jean Metzinger.

Malarstwo kubistyczne jako element domowego wystroju

Geometryczne formy zamknięte w graficznym konturze stanowią idealny dodatek do nowoczesnych wnętrz, w których dumną rolę odgrywają artystyczne detale. To dlatego obrazy kubistyczne, takie jak np. https://www.gallerystore.pl/kubizm cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród miłośników modernistycznych, futurystycznych aranżacji. Umieszczone w salonie, sypialni, kuchni czy przedpokoju nie tylko odświeżą ich wygląd, ale również staną się przyciągającym uwagę detalem, definiującym i kształtującym odbiór całego wystroju.

Jednak minimalistyczne, nowoczesne wnętrza nie stanowią jedynej propozycji dla malarzy kubistycznych. Ów trend polubi się również z wnętrzami urządzonymi w duchu Art. Deco, zwłaszcza kiedy meble, jak i wykorzystane dodatki bazują na geometrycznych figurach. Kolejnym, równie interesującym pomysłem jest wystrój vintage. W tej odsłonie obrazy kubistyczne pozwolą wyczarować eklektyczną aranżację, o ponadczasowym, odpornym na zmieniające się trendy, charakterze. Należy bowiem pamiętać, że sztuka jest uniwersalna. A kubizm jest jej najlepszą odsłoną…

Dodaj komentarz