Artykuł zaktualizowany 5 lutego 2020
Nie da się ukryć, że wycieraczki są ważnym elementem każdego auta. Zapewniają nam nie tylko komfort w czasie jazdy, ale również są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo. Usuwają zabrudzenia, wodę, jak i zapewniają dobrą widoczną. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieraczek samochodowych? Sprawdź!
Wycieraczki – niezbędny dodatek w samochodzie
Od ponad 100 lat wycieraczki są niezbędnym elementem w wielu pojazdach. Pojawiają się one nie tylko na przedniej i tylnej szybie, ponieważ niekiedy możemy je znaleźć, na przykład umocowane na światłach. Mają one prostą konstrukcję, a do wyboru jest kilka rodzajów. Do najpopularniejszych modeli należą:
- wycieraczki tradycyjne – posiadają prostą konstrukcję i najmniej opływową budowę ze wszystkich. Metalowe ramię o sztywnej formie zakończone jest gumowym piórkiem.
- wycieraczki płaskie – ten wariant jest zintegrowany, czyli ramię jest połączone z piórkiem. Do produkcji używa się bardziej elastycznych materiałów niż w przypadku egzemplarzy tradycyjnych, ponieważ muszą one mocniej przylegać do szyby. Właśnie, dlatego są takie skuteczne.
- Wycieraczki hybrydowe – one łączą wyżej wymienione produkty. Mamy zatem nowoczesną konstrukcję w duecie z tradycyjnym rodzajem mocowania. Dzięki temu ten typ uda się zamontować nawet w autach starszej generacji, choć niekiedy wymagane jest użycie specjalnych adapterów.
Tak naprawdę każdy rodzaj wycieraczek dobrze sprawdza się na samochodowej szybie. Płaski wariant mocno przylega, więc świetnie ściąga wodę. Natomiast klasyczny wyróżnia najprostsza budowa. Co do hybrydowego modelu, jest najnowocześniejszy.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wycieraczek?
Na rynku dostępne jest kilka modeli wycieraczek. Podczas zakupów przede wszystkim zwróć uwagę na ich rozmiar. Pióra muszą posiadać odpowiednie parametry. Jeśli nie znasz dokładnie wymiaru i nie wiesz, jaką wielkość kupić masz kilka trików. Wystarczy wejść na stronę piorawycieraczek.pl i wypełnić dane, takie jak marka, model i rocznik auta. Dzięki temu szybko ustalisz, które produkty będą dla Ciebie odpowiednie. Na opakowaniach wycieraczek często także znajdziesz pomocne informacje. Można również skorzystać z wiedzy pracowników sklepów motoryzacyjnych.
Masz wycieraczki renomowanych marek, jak i tańsze zamienniki. Zdecydowanie lepiej postawić na produkty znanych firm, ponieważ są dużo solidniej wykonane, a więc wyróżnia je dłuższa żywotność. Każdy producent stosuje zupełnie inną odmianę gumy, która powstaje z rozmaitych specjalnych mieszanek. Dobry skład gwarantuje, że wycieraczka będzie sobie doskonale radzić ze zbieraniem wody i zabrudzeń. Do tego zauważysz mniejsze tarcie, które dodatkowo zapewnia cichą pracę sprzętu.
Jak wygląda wymiana wycieraczek?
Ceny wycieraczek są różne. Komplet piór na przednią i tylną szybę kupujemy osobno. Koszt waha się w granicach 20-60 złotych w zależności od marki. Droższe produkty są solidniejsze, dlatego będziemy wymieniać je rzadziej niż tańsze zamienniki. Wobec tego to zdecydowanie bardziej opłacalny biznes.
W zasadzie nie ma sztywnych reguł dotyczących wymiany wycieraczek. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, między innymi częstotliwość używania samochodu, porę roku, żywotność obecnie zainstalowanych ram z piórkami. Istnieje jednak kilka symptomów świadczących o tym, że należałoby pomyśleć o zakupie nowego modelu. Kiedy? Gdy zauważysz:
- smugi na szybie
- niedokładną pracę wycieraczek
- charakterystyczne skrzypienie.
To oczywiste znaki, że pora nabyć nowe wycieraczki do samochodu. Dobrze to robić 2 razy w roku. Kiedy? Tuż przed i po sezonie zimowym. Intensywne opady deszczu oraz śniegu w tym czasie powodują, że sprzęt mocno się zużywa. Montaż jest łatwy i zajmuje jedynie kilka minut. Istnieje sporo typów mocowań, oznaczone są one wielkimi literami. Odpinasz stary model, nasuwasz nowe piórko na ramię, następnie należy je zatrzasnąć. Postępuj dokładnie z instrukcją na opakowaniu, a w mgnieniu oka poradzisz sobie z tym zadaniem.
Najważniejsze to chyba dobrać odpowiedni model 😉 Ja kupuję oximo. Są dobre jakościowo i cenowo. Jeszcze mnie nie zawiodły, a już parę lat używam w dwóch autach