samodzielna księgowa

Jak zostać samodzielną księgową?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Księgowość to jeden z najstarszych zawodów świata. Już w starożytność istniały osoby , które trudniły się tak zwanymi rachunkami, w epoce oświecenia powstał zawód buchalter, czyli taka osoba, która zajmowała się księgami rachunkowymi. Zatem tam gdzie były interesy i pieniądze tam potrzebna była księgowość.


Dlaczego księgowa jest ważna?

Do dziś dnia funkcjonuje ten schemat, a w raz z rozwojem postępu technologicznego zawód ten coraz prężniej się rozwija. Pomimo dynamicznego rozwoju techniki, ta profesja nie znika, a wręcz dzięki postępowi komputeryzacji nabiera nowego znaczenia. Można powiedzieć, że rozkwit techniczny jej służy.

Ponadto jako jeden z nielicznych zawodów jest zarezerwowany głównie dla kobiet, które potrafią być w nim bardzo wybitne. Ponadto ma decydujące znaczenie w każdej firmie czy korporacji. Główna księgowa zazwyczaj zasiada w każdej naradzie firmowej obok prezesa firmy, stanowi jego prawą rękę. W zawodzie księgowego nie brakuje również mężczyzn, ale kobiety ze względu na swój bardzo wyrobiony zmysł analityczny, potrafią lepiej ogarniać rachunki i pilnować kasy.


Czytaj dalej – Zarządzanie finansami w małej firmie


Specyficzne cechy samodzielnej księgowej

Dobra księgowa posiada nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale też wyróżnia się określonymi postawa życiowymi. Stereotypy nie biorą się znikąd. Takie cechy jak rzetelność, sumienność, zamiłowanie do pracy biurowej, pedantyzm i szczególna dbałość o dokumenty to sprawia, że księgowa postrzegana jest jako pracoholik biurowy, który do późnych godzin wieczornych siedzi w pracy i przebiera w dokumentach, a także wcześnie rano pojawia się w korporacji.

Atrybutami księgowej jest też umiejętność przyswajania przepisów prawnych i księgowych, doskonała organizacja, praca w zespole oraz zdolności analityczne i matematyczne. Praca pod presją czasu i terminów to specyfika tego zawodu oraz przechodzenie różnych zewnętrznych kontroli, a także dokonywanie wyjaśnień przed instytucjami finansowymi powoduje, ze na zawodzie samodzielnej księgowej spoczywa niezwykła odpowiedzialność za firmę.


Jak zdobyć wiedzę samodzielnej księgowej?

Obecnie, aby zostać samodzielną księgową nie trzeba kończyć studiów kierunkowych. Co prawda studia ekonomiczne bardzo w tym pomagają, bo już po samych studiach absolwent ma pewne podstawy rachunkowości i finansów, które potem zgłębia na kolejnych szkoleniach, kursach czy studiach podyplomowych z rachunkowości.
Niemniej jednak Europejskie Ramy Kwalifikacji nie zamykają drogi do samodzielnej księgowej absolwentom innych kierunków, niż ekonomiczne. W zasadzie każdy może się wykształcić na księgowego czy księgową, niezależnie czy do tej pory miał w tym zawodzie jakiekolwiek doświadczenie.

Wystarczą dobre kursy lub studia podyplomowe z zakresu rachunkowości, podatków VAT i CIT oraz przepisów prawa księgowego. Ze względu na to, że wiedza jest dostępna dla każdego, każdy może zostać samoukiem i studiować tą wiedzę również w domu. Tym bardziej że przepisy ciągle się zmieniają, więc dobry księgowy musi cały czas niestety się uczyć.

Podstawą do udokumentowania twojej wiedzy i kwalifikacji jest zdanie egzaminu na samodzielną księgową i otrzymanie właściwego certyfikatu. W tym może ci pomóc książka „Testy na samodzielnego księgowego”. Publikacja ta zawiera zestaw zagadnień z zakresu rachunkowości, regulacji prawnych, podatków, ubezpieczeń czy prawa cywilnego i handlowego, opracowanych zgodnie z najnowszymi przepisami i ustawami. Ponadto testy zostały wzbogacone o zadania sytuacyjne i przykładowe wzory, które dają ci dodatkowo praktyczną wiedzę na temat działania księgowości. Zestaw testów dostępny w sklepie odpowiedzi.com.pl zawiera pytania i konkretne zadania w raz z odpowiedziami.


Podsumowanie

Profesjonalny księgowy nie tylko posiada niezbędną wiedzę, którą nabył na licznych kursach i studiach. Dla szefa przede wszystkim liczy się jego ogromne doświadczenie i praktyka, która czyni z niego mistrza balansowania w przepisach rachunkowych i prawnych oraz między nimi. Dobry księgowy to skarb dla każdej firmy.


 

One thought on “Jak zostać samodzielną księgową?

  1. Bardzo chciałam się przekwalifikować i rozpocząć pracę w księgowości, ale zastanawiałam się, czy dam radę ogarnąć temat od podstaw. Kupiłam sobie taki zbiór testów z rachunkowości, ale do rozwiązania zadań potrzebna była wiedza w tym zakresie. Szukałam więc jakiegoś szkolenia dla siebie i trafiłam na kurs samodzielny księgowy w KIK. Nigdy nie robiłam żadnego kursu online, ale ten mi podpasował, bo mogłam go robić w swoim tempie. Jednak bez dobrego szkolenia trudno jest się wdrożyć w księgowość, to odpowiedzialny zawód. Teraz z wiedzą i doświadczeniem pracuję od kilku lat w dużej firmie, gdzie jeszcze niedawno wydawało mi się to średnio możliwe.

Dodaj komentarz