księgowa działalność gospodarcza

Co robi księgowa i dlaczego jest tak ważna dla firmy?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2019


Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Zdarza się, że pracujący na etat zerkają na nich z zazdrością, mimo to boją się pójść w ich ślady. Kiedy jesteś zdecydowany na to czym konkretnie chcesz się zajmować, nie interesuje cię praca na etat, chcesz być sam odpowiedzialny za swoją pracę i pracować tylko i wyłącznie dla siebie, to jest to najlepsza propozycja dla ciebie.

Wydaje się jednak, że samodzielne prowadzenie firmy to bardzo poważna i momentami wręcz przerażająca sprawa. Na pewno wymaga to odpowiednich cech charakteru takich jak silna osobowość, odporność na stres i umiejętność planowania i organizacji czasu. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.


Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy określić profil swojej działalności i zakres wykonywanych zadań. Kiedy mamy już wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać nasza firma należy napisać wniosek o wpisanie naszej działalności do CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek można złożyć metodą tradycyjną, osobiście pojawiając się w urzędzie, listownie bądź przez internet. Ważne jest aby wniosek zawierał wymagane informacje, jakimi jest adres firmy, NIP, PESEL, kod działalności, dane kontaktowe, rodzaj opodatkowania, dane bankowe i oczywiście datę rozpoczęcia działalności.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak zadbać o domowy budżet?


Podatki, podatki, podatki

Kiedy wszystko zostało już wypełnione zgodnie z wytycznymi pojawia się ta najbardziej niepokojąca kwestia. Wszelkie dochody, jakie uzyskamy z własnej działalności trzeba będzie rozliczyć z urzędem skarbowym. Kwestia podatków i rozliczeń należy zdecydowanie do tych, których przyszli przedsiębiorcy boją się najbardziej. Nic w tym dziwnego, przecież nie każdy zna się na księgowości, można  nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że w tej tematyce orientuje się niewiele osób. Już na etapie składania wniosku mamy do czynienia z kwestią podatków. Osoba chcąca rozpocząć własną działalność gospodarczą ma do wyboru aż cztery różne formy odprowadzania podatku.

Opodatkowanie może bowiem odbywać się na zasadach ogólnych, z podatkiem liniowym, z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub z pomocą karty podatkowej. Jest to bardzo ważny wybór, bo odpowiednia forma opodatkowania może przynieść firmie bardzo dużo korzyści, analogicznie jednak zły wybór może mieć poważny wpływ na powodzenie biznesu. Już na tym etapie warto udać się do biura rachunkowego i skonsultować się z księgowym, który doradzi odpowiednią formę podatku.


Co robi księgowa?

Najważniejszy punkt w procesie zakładania własnej działalności to nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Z pomocą doświadczonego księgowego kwestia rozliczeń, faktur i wszelkich podatków stanie się zdecydowanie łatwiejsza i mniej przerażająca. Biuro rachunkowe Mac Accounting oferuje swoim klientom pomoc w prowadzeniu księgowości firmy. Zakres usług biura jest ustalany indywidualnie z klientem, tak aby najlepiej dopasować je do potrzeb jego przedsiębiorstwa. Komunikacja między księgowością a klientem może również zostać usprawniona poprzez przeniesienie dokumentów na platformę online, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Nie jest to jednak konieczne i obowiązkowe, kontakt z biurem może być bowiem utrzymywany metodą tradycyjną. Decydując się na pomoc ze strony biura rachunkowego będziesz czerpać następujące korzyści:

  • Koncentracja ograniczona jedynie do działalności firmy
  • Duża oszczędność czasu
  • Gwarancja poufności
  • Znaczne ograniczenie odpowiedzialności prawnej

Zatem kwestia księgowości nie powinna być przeszkodą do założenia własnej działalności. Zlecona odpowiedniej firmie stanie się ledwo zauważalną czynnością codziennego życia przedsiębiorstwa.


4 thoughts on “Co robi księgowa i dlaczego jest tak ważna dla firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *