jaką lokatę wybrać

Jakie są rodzaj lokat bankowych?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Lokaty, mimo niskiego oprocentowania, należą do popularnych produktów bankowych. Pozwalają na gromadzenie i pomnażanie oszczędności – bez żadnego ryzyka i z gwarancją wypracowanych zysków. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie lokaty, poznaj jej główne rodzaje dostępne aktualnie na rynku. Dzięki temu wybierzesz produkt najbardziej zbliżony do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.


Okres trwania to nie jedyny czynnik, który uwzględnia lokata. Oprocentowanie oraz sposób naliczania odsetek jest również istotny z punktu widzenia możliwych do osiągnięcia zysków. Niemałe znaczenie ma ponadto minimalna i maksymalna kwota wpłacanego depozytu.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak obliczyć koszt ubezpieczenia na życie?


Lokata – oprocentowanie ma znaczenie

Wartość zysków uzależniona jest m.in. od oprocentowania lokaty. Niestety, niezmienne od 2015 roku stopy procentowe nie wpływają korzystnie na wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Jak wynika z analizy dostępnych na rynku produktów depozytowych, średnie oprocentowanie lokat utrzymuje się na poziomie 1,50%

Trzeba jednak mieć świadomość, że wśród ofert można znaleźć kilka produktów z oprocentowaniem dużo wyższym, np. 3% w skali roku. Tyle właśnie pozwala zyskać Moto Lokata dostępna w ofercie Toyota Banku.

Warto przy tym podkreślić, że standardem na rynku są lokaty ze stałym oprocentowaniem, tzn. nie zmienia się ono przez cały czas trwania umowy. Niektóre banki proponują lokaty z oprocentowaniem zmiennym zależnym m.in. od aktualnego poziomu stóp procentowych, wskaźnika inflacji, czasu trwania lokaty.


Lokata a czas trwania depozytu

Wśród lokat dostępnych na rynku można wymienić lokaty:

  • krótkoterminowe – depozyty do 12 miesięcy
  • długoterminowe – depozyty powyżej 12 miesięcy.

Czas trwania lokat wpływa bezpośrednio na oprocentowanie – rośnie wraz z kolejnymi miesiącami obowiązywania lokaty.

Przykład. Lokata Plus to oprocentowanie do 2,75%, które obowiązuje w przypadku lokaty 36-miesięcznej. Oprocentowanie dla lokaty 3-miesięcznej wyniesie natomiast 1,65%.


Lokata a kwota depozytu

Analizując ofertę lokat dostępnych na rynku, należy zwrócić uwagę na minimalne / maksymalne kwoty depozytu. Każdy bank ma swoje wewnętrzne ustalenia dla danego produktu w zakresie wysokości wpłacanych środków.

Chociaż lokaty można założyć już przy kwocie 500 zł, standardem jest raczej kwota 1000 zł. Maksymalna kwota depozytu waha się w szerokich granicach 10 000 – 50 000 zł. Warto przy tym podkreślić, że niektóre banki dopuszczają depozyty w wysokości nawet 2 mln zł – są to jednak wyjątki.


Jak wybrać dobrą lokatę?

Aby zapewnić sobie maksymalnie wysokie zyski, należy dokładnie przeanalizować warunki, z jakimi związana jest lokata. Oprocentowanie, sposób kapitalizacji odsetek, czas trwania umowy, wysokość depozytów – to parametry, które należy wziąć pod uwagę.

Im dokładniej porównasz dostępne oferty, tym większa szansa na duży zysk z tytułu wypracowanych odsetek.


 

Dodaj komentarz