Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Od początku 2018 roku wchodzą nowe zasady kontroli podatkowej. Każdy przedsiębiorca odprowadzający VAT, jest zobowiązany do przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych dotyczących podatków w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Informację o naszych podatków będą musiały być generowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego i wysyłane w formie elektronicznej do organów podatkowych. Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym zawarcie transakcji i jej wydanie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Co zrobić aby ułatwić sobie proces fakturowania?
Dobry i prosty program do faktur
Faktury wystawiane ręcznie są reliktem przeszłości. Każdy, nawet najmniejszy przedsiębiorca powinien mieć możliwość wystawienia faktury w wersji elektronicznej i bezpośrednie przesłanie jej do kontrahenta. Proces wystawienia faktury jest znacznie przyspieszony, pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, które zostałyby niepotrzebnie wydane na wydrukowanie fizycznej faktury i przesłanie jej do klienta. W przypadku dużych firm, wysyłających kilkanaście tysięcy faktur rocznie mogą to być oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych.
Nadchodzący rok znacznie zmienia formę rozliczania każdego przedsiębiorcy. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, docelowo ma usprawnić pracę organów podatkowych, co wpłynie również na zwiększenie komfortu przedsiębiorców. Większość programów do fakturowania zostało już zaktualizowanych i pozwalają na generowanie JPK, przykładem takiego programu jest Faktura Small Business.
Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Z pomocą księgowej, działalność nie taka straszna
Jakie warunki musi spełniać faktura elektroniczna?
Faktura elektroniczna niczym nie różni się od tej tradycyjnej i powinna zawierać:
- imiona i nazwiska lub też nazwę nabywcy i sprzedawcy,
- kwotę należności ogółem,
- adres przedsiębiorcy i nabywcy,
- numer NIP sprzedawcy i ewentualnie kupującego,
- nazwę usługi czy transakcji
- datę wystawienia
- datę wystawienia faktury
- numer identyfikujący fakturę
- cenę kwoty bez podatku
- stawkę i kwotę VAT
- cenę brutto
Archiwizacja faktur elektronicznych
Każda faktura musi zostać skrzętnie zarchiwizowana na wypadek kontroli podatkowej. Ogromnym ułatwieniem i oszczędnością dla każdego przedsiębiorcy jest możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej. Zamiast gromadzić całe stosy faktur na półkach magazynu, wystarczy stworzyć odpowiednio zabezpieczone pliki w których będziemy mogli przechowywać dziesiątki tysięcy faktur, bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.
Sposób archiwizacji powinien zapewnić szybkie odszukanie potrzebnego dokumentu w razie nagłej potrzeby lub kontroli skarbowej.