Artykuł zaktualizowany 6 marca 2023
Wydatki takie jak remont, zakup samochodu czy kosztowny zabieg medyczny często przekraczają bieżące możliwości finansowe. Skąd wziąć od ręki kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych? Rozwiązaniem może być wzięcie kredytu gotówkowego. Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z bankiem? Sprawdźmy.
Kredyt gotówkowy to skuteczny sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. W zależności od swojej zdolności kredytowej i oferty konkretnego banku w ramach kredytu gotówkowego pożyczysz nawet kilkaset złotych, a spłatę rozłożysz na niewielkie, dostosowane do swoich możliwości finansowych miesięczne raty. Procedura wnioskowania o dodatkowe środki jest szybka i wygodna, a decyzję kredytową możesz dostać nawet w dniu złożenia wniosku.
Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?
Jeśli chcesz znaleźć kredyt, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i nie obciąży portfela, przed wyborem tego jedynego porównaj dostępne na rynku oferty. Oto 5 parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę.
1. RRSO
Niektóre osoby, decydując się na kredyt gotówkowy, mylą rzeczywistą roczną stopę oprocentowania z oprocentowaniem kredytu. To duży błąd! Całkowity koszt kredytu to pełna kwota, jaką zapłacisz bankowi za pożyczenie pieniędzy. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie dodatkowe koszty związane z kredytem, jakie poniesiesz jako klient: odsetki, prowizja, inne opłaty (np. za przygotowanie lub rozpatrzenie wniosku) czy koszty usług dodatkowych (np. ubezpieczenia). Jeśli chcesz wiedzieć, ile w praktyce zapłacisz za pożyczony od banku kapitał, zwróć uwagę na RRSO — ujednolicony miernik, określający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im wyższe RRSO, tym droższy kredyt.
2. Oprocentowanie stałe czy zmienne?
W zależności od oferty kredytu gotówkowego oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Przy oprocentowaniu stałym przez cały okres spłaty bank nie zmieni stopy procentowej Twojego kredytu. To ważne, jeśli cenisz sobie stabilność i przewidywalność. Oprocentowanie zmienne uzależnione jest od zewnętrznych czynników i decyzji organów finansowych (np. Rady Polityki Pieniężnej, która kształtuje wysokość stóp procentowych). Jak wskazuje jego nazwa, przez cały okres kredytowania może ono ulec zmianie – na Twoją korzyść lub nie.
3. Dostępne kwoty
W zależności od banku i konkretnej oferty w ramach kredytu gotówkowego pożyczysz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Zwróć uwagę na ten parametr zwłaszcza wtedy, gdy do realizacji swoich planów i celów potrzebujesz dużej sumy. Jeśli chcesz pożyczyć dużą sumę i zależy Ci na tym, aby wysokość miesięcznej raty nie obciążyła nadmiernie budżetu, wybierz maksymalny okres kredytowania. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres spłaty to wyższe koszty.
4. Okres kredytowania
Ustalając okres kredytowania, weź pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości finansowe. Pomocne będą łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzia tj. kalkulatory rat kredytu. Dzięki nim dowiesz się, jakiej wysokości rata będzie możliwa do opłacenia z Twoich dochodów, kiedy odliczysz koszty utrzymania i inne stałe zobowiązania.
5. Możliwość złożenia wniosku przez internet
Jeśli chcesz pozyskać dodatkowe środki finansowe maksymalnie szybko, przed wyborem kredytodawcy sprawdź, czy oferuje on możliwość wnioskowania o dodatkowe środki online: przez stronę www, w systemie bankowości internetowej czy przez aplikację mobilną. Sięgając po kredyt przez internet, oszczędzisz czas, zminimalizujesz formalności i zapewnisz sobie szybszą niż w przypadku kredytów w oddziale decyzję.
Dobry kredyt gotówkowy to kredyt, który harmonijnie łączy niskie koszty z dodatkowymi walorami, ważnymi dla wnioskującego. Kluczem do znalezienia produktu, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby, jest poprzedzenie złożenia wniosku rzetelną analizą dostępnych na rynku propozycji.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/8900,kredyty-gotowkowe,na-co-zwrocic-uwage-biorac-kredyt-gotowkowy,1,1