zdjęcie rynku w Warszawie z góry

Warszawa dla studentów

Artykuł zaktualizowany 26 sierpnia 2021


Warszawa jest miastem, które odwiedza bardzo wielu turystów. Jeszcze więcej osób decyduje się przyjechać tu na studia. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto jeszcze przed rozpoczęciem nauki zorientować się, jakie są koszty utrzymania w stolicy i ile pieniędzy będziemy bezwzględnie potrzebować na początek. Inaczej nasze życie tam może okazać się bardzo trudne, jak nie niemożliwe.


Istotne wskazówki, zanim zdecydujemy się na wyjazd do stolicy

Warto jeszcze przed wyjazdem na studia podyplomowe przeprowadzić dokładną analizę tego, jakie są koszty miesięcznego utrzymania, a także uzbierać już pewne fundusze na sam początek, jeszcze przed wyjazdem.  Fundusze na start powinny obejmować wszystkie koszty związane z utrzymaniem w pierwszym miesiącu, a więc koszt wynajmu pokoju lub mieszkania, wyżywienia, transportu i innych wydatków niezbędnych do utrzymania.


Koszty mieszkań w Warszawie

Wynajem mieszkania w Warszawie to koszt około 2500-3000 tysięcy. Jest to kwota, która dla wielu studentów jest trudna lub nawet niemożliwa do zaakceptowania. Na początek warto więc podjąć się wynajmu mieszkania wspólnie z kilkoma znajomymi, dzięki czemu koszt ten zostanie proporcjonalnie rozłożony na wszystkich wynajmujących. Z czasem być może uda nam się znaleźć pracę dorywczą i dzięki niej zebrać fundusze na wynajem większej przestrzeni niż, na przykład, jeden pokój w mieszkaniu współdzielonym.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji mieszkania w domu studenckim, gdzie koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku wynajmu prywatnego mieszkania czy pokoju. Za miejsce w akademiku zapłacimy ok. 400zł miesięcznie.


Koszty życia w stolicy

Koszty życia w Warszawie są bardzo zbliżone do kosztów w innych większych miastach. Możemy przecież żywić się jedzeniem z supermarketów, a ceny tam są z góry narzucone w całej Polsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że stolica kusi ogromną ilością różnego rodzaju restauracji z pysznym jedzeniem, któremu niełatwo się oprzeć. Zbyt częste stołowanie się w takich miejscach może odbić się negatywnie na naszych funduszach. Warto więc narzucić sobie pewien rygor i ustalić, że do restauracji wychodzimy 1 lub 2 razy w miesiącu, a przez wszystkie pozostałe dni gotujemy samodzielnie.

Jeśli chodzi o miesięczne koszty utrzymania, to, oprócz kosztu wynajmu mieszkania lub pokoju, należy wziąć pod uwagę następujące wydatki:

Jedzenie i środki czystości – 500zł

Jedzenie na mieście – 200zł

Sport, rekreacja – 100zł

Karta miejska / transport – 100zł

Telefon / internet – 50zł

NIeplanowane wydatki – 100zł

Oczywiście wymienione koszty to niezbędne minimum, z którym trzeba liczyć się na początku. Warto zabezpieczyć się przed nimi już wcześniej i regularnie gromadzić na ten cel oszczędności, aby żaden wydatek w nowym mieście nie był dla nas niemiłym zaskoczeniem.


 

Dodaj komentarz