Spis treści
Artykuł zaktualizowany 12 lutego 2020
Jak pokazuje raport BIK, z długami zmaga się już ponad 2,83 mln Polaków[1], a liczba ta wzrasta z roku na rok. Należysz do grona osób, które mają problem z pozbyciem się zaległości finansowych? Jeśli tak, pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Wystarczy, że wykonasz kilka kroków w dobrą stronę, by wreszcie wyjść na finansową prostą. Jak to zrobić? Oto naszych 5 sprawdzonych porad.
Materiał zewnętrzny
1. Staw czoło swoim długom
Do Twojej skrzynki trafiają kolejne pisma z wezwaniem do zapłaty? Zaczynają się telefony od wierzycieli, a Ty – z uwagi na przytłoczenie problemami finansowymi – boisz się podjąć kontakt w sprawie zadłużenia? Obawy i stres są zrozumiałe, ale pamiętaj, że długi – podobnie jak każdy inny kłopot – nie znikną, gdy zostaną „zamiecione pod dywan”. Zdobądź się na odwagę i zacznij działać. Dzięki temu rozwiążesz problem zanim narośnie jeszcze bardziej.
2. Dokładnie określ, komu i ile zalegasz
Kiedy już znajdziesz w sobie siłę do walki z długami, weź do ręki kartkę i długopis (albo otwórz arkusz Excella) i spisz dokładnie, jakie są Twoje zaległości i wobec kogo je masz. Przyjrzyj się przy tym ostatniej korespondencji. Może się okazać, że Twój wierzyciel (np. bank, firma pożyczkowa czy dostawca Internetu lub telewizji) sprzedał dług podmiotowi trzeciemu, a w efekcie stałeś się klientem firmy windykacyjnej. W takiej sytuacji kontakt w sprawie zobowiązania prowadź właśnie z nią.
3. Poproś o normy harmonogram spłaty zadłużenia
…a zatem o rozłożenie zobowiązania na raty. Firmy windykacyjne (np. Ultimo) podchodzą do swoich klientów ze zrozumieniem i doskonale wiedzą, że najczęściej jednorazowe uregulowanie długu jest po prostu niemożliwe. Dlatego dają możliwość podpisania ugody, w ramach której ustalany jest nowy harmonogram spłaty zadłużenia – dopasowany do tego, jak dużo jesteś obecnie w stanie płacić każdego miesiąca. Spłata w ratach pozwoli Ci uniknąć windykacji na drodze prawnej, a zatem sądu i komornika.
Pamiętaj: harmonogram spłaty zadłużenia możesz ustalić np. on-line, logując się do portalu obsługi klienta. Dane logowania znajdziesz w piśmie od obsługującej Cię firmy windykacyjnej. Jeśli wolisz, możesz też porozmawiać z doradcą i wspólnie z nim wypracować porozumienie.
4. Zoptymalizuj wydatki
Przyjrzyj się dobrze comiesięcznym wydatkom Twojego gospodarstwa domowego. Są wśród nich takie, których uniknąć nie możesz – np. opłaty czynszowe, za media, za stale przyjmowane leki czy za paliwo. Jednak niektóre z nich można ograniczyć – i to znacząco. Przykład? Policz, ile zaoszczędzisz, rezygnując z kawy na mieście czy kanapek kupowanych w drodze do pracy. Być może kupujesz zbyt wiele jedzenia, które potem psuje się i trafia do kosza? Nawet niewielkie zmiany w zarządzaniu domowym budżetem mogą sprawić, że pozostaną w nim dodatkowe środki. Możesz je przeznaczyć na spłatę długów – kolejne raty bez trudu uregulujesz on-line.
5. Zbuduj poduszkę finansową
Równie ważne jak optymalizacja wydatków jest podjęcie próby zbudowania poduszki finansowej. Chodzi o odłożenie nieco większej sumy na tzw. czarną godzinę. Przyda się w sytuacji, gdy domowy budżet zostanie nadszarpnięty z powodu nieprzewidzianej sytuacji – np. utraty pracy czy nagłej choroby. I chociaż takie oszczędzanie może potrwać długo, zwłaszcza gdy jednocześnie spłacasz raty z tytułu zadłużenia, zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek. W jego efekcie nie narazisz się na powstanie długów w przyszłości.
Chociaż spłacanie długów jest poważnym wyzwaniem, warto je podjąć. To jedyny sposób, by odzyskać finansową niezależność.