Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący moment rekrutacji. Im bardziej zależy ci na tej posadzie, tym bardziej czujesz się nerwowy. To jest normalna reakcja każdego z nas. Zatem warto zawczasu przygotować sobie odpowiedzi na najbardziej typowe pytania podczas rozmowy.
Stres pokonuje większość kandydatów
Osoby rekrutujące potencjalnych pracowników przyznają, że 9 na 10 kandydatów odpada na rozmowie kwalifikacyjnej, gdyż nie są w stanie umiejętnie udzielić odpowiedzi na najbardziej tendencyjne pytania. Zapewne nie wynika to z braku wiedzy, ale jest skutkiem stresu. Dlatego warto przygotować się do takiej rozmowy, dzięki temu ograniczysz w dużym stopniu swoją reakcję stresową, a twój umysł będzie mógł racjonalnie funkcjonować podczas takiego interview.
Pracodawcy na ogół nie mają czasu, aby wymyślać unikatowe pytanie, które mają potencjalnych rekrutów zapędzić w kozi róg. Zazwyczaj zadają tendencyjne pytania i chcą się bardziej dowiedzieć o umiejętnościach i kwalifikacjach przyszłego pracownika oraz wybadać go pod kątem czy ów osobnik nadaje się na to stanowisko. W związku z tym rozmowa kwalifikacyjna w dużej mierze może być przewidywalna.
Jakich pytań możesz spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Po pierwsze pytań dotyczących konkretnie stanowiska pracy, na które aplikujesz. Potencjalny pracodawca będzie chciał wiedzieć, jakie masz doświadczenie związane z vacatem, na który chciałby zatrudnić pracownika. Tutaj na pewno zacznie się posiłkować twoim CV, wyszukując w nim konkretnych doświadczeń i umiejętności z nim związanych. W tym wypadku może cię zapytać o obowiązki, jakie miałeś na przykład w pracy X. Z czym się spotkałeś i jakiego doświadczenia nabyłeś.
W drugim etapie możesz się spodziewać pytań dotyczących treści zawartych w CV, z tego też względu ważne, aby informacje tam zawarte były prawdziwe i abyś mógł je odpowiednio umotywować.
W trzeci kroku spodziewaj się puli pytań ogólnych, którą każdy potencjalny rekruter ma przygotowaną.
Pytania ogólne
- Czy wiesz, czym zajmuje się nasza firma ?
Tego pytania spodziewaj się na bank. Dlatego przed wyjściem na rozmowę przejrzyj sobie stronę firmy i poczytaj sobie o jej działalności, sukcesach i porażkach. Warto też zajrzeć na podstronę „nasze rekomendacje”, „partnerzy” i „certyfikaty”.
- Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić ?
W liście motywacyjnym piszemy o tym w kilku słowach, aplikując na dane stanowisko do danej firmy. Pracodawca zawsze chce, aby potencjalny kandydat rozwinął ten temat. Dlatego warto przygotować sobie dobrą odpowiedź. Poza tym to pytanie daje informację pracodawcy czy jesteś świadomy swojej wartości rynkowej. Nikt nie chce zatrudniać nieudaczników lub osób o niskiej własnej wartości, bo tacy ludzie nie przyniosą korzyści w firmie. Weź to pod uwagę, tworząc scenariusz odpowiedzi na to pytanie.
- Jakie są twoje mocne- słabe strony ?
Opracowując odpowiedź na to pytanie, pomyśl pod konkretne stanowisko, na jakie aplikujesz. Zastanów się nad swoimi unikatowymi atutami i zamiast je wyliczać, podaj konkretne przykłady. To lepiej jest widziane u pracodawcy, bo wie, że nie popadasz w przesadę.
Uwaga: warto przynajmniej jedną wymienić słabą stronę i podać jej ciekawy przykład. Niech ta wada nie będzie związana z danym stanowiskiem.
Pamiętaj: nie ma ludzi bez wad, dlatego człowiek, który ich nie posiada na pierwszy rzut oka, jest już podejrzany, że coś ukrywa
4. Co możesz wnieść do firmy ?
To dość ciekawe pytanie, na którym wielu kandydatów się gubi. Tutaj warto się skupić na wymaganiach i obowiązkach danego stanowiska pracy. Pamiętaj, że najważniejsze są na początku. Możesz podeprzeć je swoimi doświadczeniami z poprzednich prac.
Na rozmowie możesz opowiadać o:
– Nagrodach pracowniczych
– usprawnieniach, jakie udało ci się wnieść
– zrealizowanych projektach i przeprowadzanych kampaniach
– awansach
Patrz pod kątem stanowiska pracy, na które aplikujesz.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę ?
To pytanie może się pojawić, jeżeli nie rozwiązałeś stosunku o prace z poprzednią firmę lub aplikujesz na zupełnie inne stanowisko pracy, niż było ono poprzednio.
Tutaj możesz odpowiedzieć: Potrzebujesz awansu, a poprzednia firma nie mogła ci tego zaoferować, pomimo fajnej atmosfery. Potrzebujesz rozwinąć się w danej branży, a poprzednio nie miałeś takiej okazji. Mając takie doświadczenie, jesteś przygotowany na większą odpowiedzialność lub większą liczbę obowiązków. A w poprzednim miejscu pracy nie mogłeś na to liczyć, bo firma obrała inny kierunek rozwoju. Zależy ci, żeby poznać nową branżę i rozwinąć swoje umiejętności oraz kwalifikacje.
Pamiętaj: nie mów o kulisach poprzedniej pracy – to dyskwalifikuje cię w oczach potencjalnego pracodawcy.
- Jak układała się twoja współpraca z poprzednimi przełożonymi ?
W tym wypadku pokaż poprzednich przełożonych w nieco pozytywnym świetle, niż tak naprawdę było. Na przykład: pomimo różnicy zdań udało nam się wypracować nowe rozwiązanie. Generalnie nie skupiaj się na trudnościach w poprzedniej pracy, ale na tym, jak pewne z nich pokonałeś.
- Powiedz coś o sobie ?
To dość pytanie ogólne i często na tym się wykładamy. No bo co mogę powiedzieć o sobie w paru zdaniach ? Nie mów tutaj o swoich prywatnych kwestiach, bo to pracodawcę nie interesuje. Możesz się skupić na swoich cechach potrzebnych na to stanowisko pracy.
Czasem też można wspomnieć o zainteresowaniach, jeżeli twój potencjalny rekrutujący ma podobne.
- Jaka jest twoja wymarzona praca ?
Tutaj mało kto się zastanawia, co chciałby osiągnąć w życiu zawodowym. To pytanie może być jeszcze inaczej sformułowane: Gdzie siebie widzisz za 10 lat ?
Zazwyczaj szukając pracy, godzimy się na stanowiska dalekie od naszego ideału. Pomyśl, co sprawia ci największą satysfakcję zawodową. Gdzie chciałbyś tak naprawdę pracować. I co najważniejsze- niech te atuty będą powiązane w pewnej części z aktualnym stanowiskiem pracy, na które aplikujesz.
Daj pracodawcy do zrozumienia, że to stanowisko pracy daje ci krok milowy do tego, co chcesz osiągnąć w przyszłości. Wtedy pracodawca będzie pewien, że „świadomie” wybrałeś jego firmę i oferowane miejsce w jego społeczności.
Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj jest stresująca. Warto się do niej przygotować. HRowiec będzie raczej pytał o to, co zawarliśmy w swoim CV. Dlatego trzeba przygotować sobie jak najlepsze CV, oczywiście zgodne z prawdą.