ubezpiecznie na życie

Program emerytalny – jak wybrać ten najlepszy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Czy myślałeś już o swojej przyszłości na emeryturze? Jeśli masz trzydzieści lub czterdzieści lat, warto się nad nią poważnie zastanowić, ponieważ nowe zasady ubezpieczania emerytur nie są zbyt korzystne. Jak możemy zabezpieczyć się dodatkowo?


Program emerytalny – dlaczego warto skorzystać?

Według szacunków przyszła emerytura obecnych trzydziestolatków oraz czterdziestolatków wyniesie około 30-40 procent ostatniej pensji. Niestety, nawet jeśli zarabiamy obecnie około 2 500 złotych netto, nie będziemy mogli liczyć na świadczenie wyższe niż około 1 000 złotych. Warto zatem pomyśleć o dodatkowych dochodach w jesieni życia, aby zaspokoić wtedy swoje podstawowe potrzeby, przypominają eksperci Viennalife.pl.


Jak dodatkowo oszczędzać na emeryturę?

Jeśli odprowadzamy składki ubezpieczeniowe do ZUS oraz do OFE, wówczas możemy liczyć na świadczenia z tych instytucji. Oprócz tego możemy skorzystać także z wielu innych programów emerytalnych. Dwa najpopularniejsze z nich to IKE oraz IKZE, czyli specjalne indywidualne konta emerytalne.

IKE oraz IKZE pozwalają nam na regularne albo nieregularne wpłacanie pieniędzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie możemy przeznaczyć na te konta zbyt wysokich sum – obowiązują limity. W przypadku IKE to 3-krotność prognozowanego średniego wynagrodzenia na konkretny rok, z kolei w programie IKZE to 1,2-krotność tego wynagrodzenia. Zarówno IKE, jak i IKZE pozwalają na uniknięcie podatku Belki, ale IKE nie oferuje takich ulg jak IKZE.

Oprócz tych dwóch produktów możemy też skorzystać z innych, na przykład funduszy inwestycyjnych – także dostępnych z ubezpieczeniem w formie UFK, czyli ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Oferuje je między innymi Viennalife.pl – firma, która zajmuje się dostarczaniem produktów ubezpieczeniowych, oszczędnościowych i inwestycyjnych.


Liczy się regularność w oszczędzaniu

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, jaką metodę oszczędzania na emeryturę wybierzemy, powinniśmy odkładać pieniądze regularnie – tylko wtedy uda nam się zebrać potrzebną sumę na jesień życia.

Oczywiście, nawet jeśli nie chcemy korzystać z funduszy inwestycyjnych czy IKE lub IKZE warto umieszczać pieniądze na oprocentowanych lokatach, by ochronić je przed inflacją. Im więcej oszczędzamy, tym więcej środków będziemy mieli do dyspozycji!


 

Dodaj komentarz