czy warto korzystać z doradztwa kredytowego

Doradztwo kredytowe – na czym polega i czy warto z niego korzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kredyt to idealny sposób na szybkie i bezpieczne pozyskanie gotówki. Na rynku dostępnych jest wiele banków i firm prywatnych oferujących takie usługi. Posiadają one liczne kredyty i promocje, które cechują się różnymi parametrami, oprocentowaniem czy RRSO. Jak zatem wybrać z nich najkorzystniejszy?

W tym artykule przedstawiamy bardzo ciekawą opcję, jaką jest doradztwo kredytowe. Opisujemy — jak działa, w czym może nam pomóc oraz odpowiadamy na pytanie, czy warto z niego korzystać. Wszystkie informacje poniżej.


Czym jest i na czym polega doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe to pomoc profesjonalistów w wyszukaniu, uzyskaniu i obsłudze kredytu. Od nich dowiemy się również o wszystkich istotnych kwestiach związanych z kredytem i będziemy mieli pewności, że niczego nie przegapimy. Asysta doradcy kredytowego jest różna w zależności od zlecenia. Może ona polegać tylko na krótkiej rozmowie, ale ciągnąc się od wyszukania oferty po spłatę ostatniej raty.

Praca firmy oraz doradcy kredytowego zaczyna się od uzyskania informacji, na jakim kredycie najbardziej nam zależy i do czego go potrzebujemy. Na tej podstawie wyszukują najlepsze oferty i przedstawiają je klientowi. Z pewnością osoby z branży w większym stopniu znają się na tej tematyce i wiedzą gdzie szukać dobrych ofert, czyli tych np. z najniższym oprocentowaniem czy niskimi opłatami. Wspomogą nas tez swoim doświadczeniem i zaproponują najlepszą formę kredytu tak, aby nie był dla nas obciążeniem. W dalszych etapach doradcy pomogą nam przygotować oraz złożyć dokumenty, sprawdzą, czy umowa jest dla nas korzystna i bezpieczna oraz pomogą ustalić harmonogram spłat.


Kiedy warto skorzystać z pomocy doradztwa kredytowego?

Z doradztwa kredytowego może skorzystać każda osoba starająca się nawet o bardzo mały kredyt. Dla osób, które nigdy nie zaciągały pożyczki lub nie czują się zbyt pewnie w takich sytuacjach, pomoc profesjonalisty będzie nieoceniona. W przypadku wyższych sum kredytu np. na samochód czy kredytu hipotecznego, kiedy procedury są bardziej skomplikowane, zdecydowanie warto udać się do firmy doradczej i poprosić o pomoc.

Zawiłe procedury i dodatkowe elementy jak przeniesienie własności, zabezpieczenia itp. wymagają dużej ostrożności a ewentualne pomyłki i niedopatrzenia mogą skończyć się nieprzyjemnymi sytuacjami. Z doradztwa kredytowego warto również skorzystać, jeśli chcemy wyszukać najlepszą ofertę. Doradcy kredytowi z pewnością znają aktualną sytuację na rynku i wiedzą, który bank w danej chwili oferuje najlepsze warunki.


Jak wybrać najlepszego doradcę?

Na rynku funkcjonuje wiele firm prywatnych, które zajmują się tego typu działalnością, prywatnych doradców oraz banków. Podczas wyboru firmy warto kierować się kilkoma zasadami. Pierwszą z nich jest porównanie oferty konkurencyjnych firm. Może okazać się, że firma doradcza A proponuje w tej samej cenie znacznie większy zakres pomocy lub jest tańsza od firmy B.

Jeśli zdecydujemy się wstępnie na kilka z nich, dobrze jest sprawdzić ich opinie. W internecie można porozmawiać z byłymi klientami lub dowiedzieć się jak pracują, lub czy są rzetelni. Kolejną radą jest wybór dużych i znanych firm lub banków. Zatrudniają one tylko najlepszych ekonomistów i w ten sposób minimalizujemy ryzyko trafienia na osobę niekompetentną.


One thought on “Doradztwo kredytowe – na czym polega i czy warto z niego korzystać?

Dodaj komentarz