promocje-bankowe

Promocje bankowe – gdzie i jak z nich korzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zaglądając do sieci lub włączając telewizor, codziennie naszym oczom ukazuje się przynajmniej kilkadziesiąt reklam wychwalających najnowsze oferty promocyjne banków. Dodatkowa „stówka” za otwarcie konta czy 500 zł za polecenie banku innej osobie – instytucje bankowe coraz szybciej prześcigają się w przygotowywaniu atrakcyjnych ofert.

Dla wielu z nas może to być świetna okazja na zarobienie kilku dodatkowych złotych. Jak zatem korzystać z promocji bankowych, by faktycznie było to dla nas opłacalne?


Co możemy zyskać i jakie warunki należy spełnić?

Rynek podmiotów sektora bankowego w Polsce jest bardzo obszerny. Zastanawiając się nad otwarciem nowego konta osobistego czy założeniem lokaty, możemy wybierać spośród ofert kilkudziesięciu banków. Mnogość instytucji bankowych sprawia, że między poszczególnymi bankami zauważyć można swego rodzaju wyścig, w którym nagrodą staje się nowy klient. W jaki sposób te instytucje kuszą nas swoimi usługami?

Do najczęściej stosowanych promocji możemy zaliczyć:

  • gotówka wypłacana na konto,
  • zwrot pieniędzy uzależniony od wartości transakcji (tzw. moneyback),
  • wyższe oprocentowanie depozytu pieniężnego,
  • nagroda rzeczowa,
  • vouchery, które można zrealizować w punktach handlowo-usługowych.

Promocje bankowe skutecznie kuszą dodatkowymi bonusami, jednak tylko z pozoru otrzymanie dodatkowych pieniędzy i innych benefitów wydaje się tak proste. W rzeczywistości należy spełnić szereg warunków, by móc w pełni cieszyć się z korzyści danej oferty. Do najczęstszych należą:

  • konieczność założenia konta i aktywnego korzystania z karty płatniczej,
  • zapewnienie salda na koncie w określonej kwocie,
  • stałe wpływy na rachunek,
  • korzystanie z aplikacji mobilnej,
  • skorzystanie z kilku produktów bankowych jednocześnie,
  • dostosowanie się do istotnych terminów promocji.

Zanim podpisz umowę, to koniecznie ją przeczytaj

Decydując się na skorzystanie z oferty promocyjnej banku, powinniśmy kierować się zasadą: ufam, ale sprawdzam. Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów warto przeczytać dokładne warunki umowy, by mieć pewność, że spełniamy wszystkie założenia promocji i na pewno będziemy się kwalifikować do otrzymania bonusu. W jakich należy być szczególnie ostrożnym?

Jeśli bank oferuje gotówkę za pozyskanie nowego klienta, sprawdźmy, jakie warunki musi spełnić ta osoba, by pieniądze rzeczywiście trafiły na nasze konto. Zdarza się, że taki usługobiorca powinien wykonać określoną ilość transakcji kartą w ustalonym czasie. Należy pamiętać nawet o tych najdrobniejszych warunkach umowy, gdyż to one najczęściej umykają nam podczas załatwiania wszelkich formalności.

Banki bardzo często kuszą nas premią za przeniesienie rachunku i w tym przypadku także należy być ostrożnym. Nowe konto ma zazwyczaj przypisany nowy numer, co w przyszłości może rodzić problemy (konieczność powiadomienia o zmianach na przykład Urząd Skarbowy). Jeśli zatem zastanawiamy się nad przeniesieniem konta osobistego do innego banku, zapytajmy o możliwość zabrania ze sobą dotychczasowego numeru rachunku.


Czy warto być wiernym jednemu bankowi?

W reklamach promocji bankowych bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem: promocja dla nowych klientów. A co ze starymi klientami, którzy nieraz od momentu założenia swojego pierwszego konta są cały czas związani z jedną instytucją bankową? Okazuje się, że owa wierność, nie zawsze wychodzi na korzyść. W rzeczywistości o wiele lepsze warunki usług banki oferują tylko nowym klientom. Jaki z tego wniosek? Nie warto przywiązywać się do jednego banku, gdyż eksperymentowanie i wypróbowywanie ofert różnych instytucji może nam przynieść wymierne korzyści.


Dlaczego banki oferują promocje?

Może być zastanawiający fakt, że niemal wszystkie banki tak chętnie rozdają pieniądze za otwarcie konta, lokaty czy za skorzystanie z innego produktu bankowego. Okazuje się jednak, że taka inwestycja jest dla nich niezwykle opłacalna. Bankom zależy na pozyskaniu jak największej liczby kontrahentów, gdyż tym samym zdobywają nowe środki pieniężne, które mogą być inwestowane. Jest to najważniejszy powód organizowania promocji, ale możemy także zaliczyć do tego chęć wyróżnienia się na tle konkurencji lub założenie, że jeśli będziemy zadowoleni z usługi, podzielimy się swoją opinią ze znajomymi. Bądź co bądź, wymienione argumenty zmierzają ku temu, by grupa klientów banku ciągle się poszerzała.

Czas na podsumowanie: jak korzystać z promocji bankowych? Przede wszystkim mądrze. W pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy, gdyż niespełnienie ich, często wyklucza z skorzystania z korzystnej oferty. Następnie warto się również zastanowić nad tym, czy dana promocja faktycznie spełni nasze oczekiwania, czy przystępując do niej, więcej nie stracimy, niż zyskamy. Pamiętajmy także, że umowa na dany produkt z jednym bankiem nie jest równoznaczna z tym, że nie możemy skorzystać z usług innej instytucji bankowej, która oferuje korzystniejsze warunki. Banki, by zdobyć klienta, muszą w niego na początku zainwestować, a to jest dla nas szansą na zdobycie naprawdę łatwych pieniędzy.


 

Dodaj komentarz