jak budować dobrą historię kredytową

Jak budować dobrą historię kredytową?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zdolność i historia kredytowa to dwa kluczowe czynniki, które banki i firmy pożyczkowe biorą pod uwagę, rozpatrując wniosek klienta o pożyczkę. Czy wiesz, jak budować zdolność kredytową, aby w oczach pożyczkodawców uchodzić za wiarygodnego klienta?


Zakup mieszkania, samochodu czy sprzętu elektronicznego – na te dobra najczęściej zaciągamy kredyt w banku. Niektórzy z nas sporadycznie korzystają także z popularnych chwilówek. Jeżeli pożyczasz w  bankach lub firmach pożyczkowych, powinieneś wiedzieć, jak budować dobrą historię kredytową. Nie jest to trudne – wystarczy, że będziesz pamiętał o trzech kwestiach:


Terminowa spłata zobowiązań

Do baz gromadzących informacje o tym, jak spłacamy zobowiązania, trafiają zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Gdy nie będziesz spłacał kredytów i pożyczek zgodnie z ustalonym harmonogramem, musisz liczyć się z tym, że przy Twoim nazwisku pojawią się negatywne wpisy, a scoring (ocena punktowa) będzie niska. W efekcie w przyszłości będzie Ci bardzo trudno o kredyt czy pożyczkę.

W planach masz zakup mieszkania i chciałbyś je sfinansować z kredytu hipotecznego? Przyda się chociaż jeden pozytywny wpis w bazie np. BIK. Możesz zakupić potrzebny sprzęt RTV lub AGD na raty, możesz też skorzystać z darmowej chwilówki.

Dotychczas miałeś kłopoty z terminową spłatą zobowiązań i chcesz to zmienić? Jeżeli nie masz szansy na pożyczkę w banku, zdecyduj się na pożyczkę dla zadłużonych w firmie pożyczkowej. Więcej informacji o tych produktach znajdziesz na stronie: https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczka-na-oswiadczenie-czy-to-dobry-pomysl/.


Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie

Sumiennie spłacasz pożyczki i kredyty? Możesz się zdziwić, gdy informacji o tym nie znajdziesz przy swoim nazwisku w bazie np. BIK. Dlaczego może się tak zdarzyć? Jeżeli przy zaciąganiu kredytu czy pożyczki nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach, do baz zostaną przekazane informacje tylko o aktualnie spłacanych pożyczkach i kredytach oraz opóźnieniach w spłatach.

Ponieważ podczas przekazywania informacji do baz mogą zdarzyć się pomyłki, pamiętaj, aby systematycznie, po każdej spłacie zobowiązania, pobierać raport BIK na swój temat. Możesz to zrobić, zakładając konto na stronie internetowej BIK.


Unikaj brania wielu kredytów

Kredyt hipoteczny, pożyczka na samochód, karta kredytowa, limit na koncie… Czy wiesz, że każde zaciągnięte zobowiązanie powoduje, że jesteś mniej wiarygodny dla kolejnego pożyczkodawcy? W każdym momencie możesz bowiem pozostać bez dochodu i mieć problem ze spłatą zaciągniętych już zobowiązań. Właśnie dlatego unikaj zaciągania jednocześnie zbyt wielu pożyczek czy kredytów.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, zapoznaj się dokładnie z ofertą banków i firm pożyczkowych, a dopiero następnie złóż wniosek. Złożenie jednocześnie kilku czy nawet kilkunastu wniosków o pożyczkę jednocześnie również obniży Twoją wiarygodność w oczach potencjalnych kredytodawców.


 

Dodaj komentarz