Artykuł zaktualizowany 24 maja 2022
Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa zabezpieczona nieruchomością. Pozyskane z niej środki można przeznaczyć na dowolny cel. Kto może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną? Jak znaleźć tę, która precyzyjnie odpowie na potrzeby i oczekiwania pożyczkobiorcy? Podpowiadamy.
Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa zabezpieczona nieruchomością. Pozyskane z niej pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Mogą być to nieprzewidziane lub bieżące wydatki, realizacja długo odkładanych marzeń czy planów. To, ile pieniędzy będziesz mógł pożyczyć, zależy nie tylko od Twojej zdolności kredytowej, ale także od wartości zabezpieczenia — nieruchomości. Maksymalna kwota finansowania wynosi z reguły nie więcej niż 50-70% wartości rynkowej nieruchomości. Spłata pożyczki hipotecznej odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez np. 25 lat.
Kto może dostać pożyczkę hipoteczną?
Osoba, która chce otrzymać pożyczkę hipoteczną, musi być pełnoletnia, mieć pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty oraz numer PESEL. Ze względu na specyficzną konstrukcję takiego produktu niezbędnym elementem otrzymania finansowania jest także konieczność posiadania nieruchomości. Co ważne, to, jaka nieruchomość może być przedmiotem zabezpieczenia, zależy od konkretnego pożyczkodawcy. Zazwyczaj musi to być niezadłużona nieruchomość mieszkalna, rzadziej także komercyjna czy biurowa.
Zabezpieczenie pożyczki hipotecznej
Jeśli sięgniesz po pożyczkę hipoteczną, na nieruchomości, która będzie jej zabezpieczeniem, pożyczkodawca ustanowi hipotekę. To ograniczone prawo rzeczowe spowoduje, że jeśli nie będziesz terminowo spłacał rat, instytucja finansowa może zarządać sprzedaży nieruchomości, by pozyskać środki finansowe na spłatę zadłużenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś przed sięgnięciem po pożyczkę hipoteczną dobrze przeanalizował swoje możliwości finansowe i upewnił się, że zdołasz terminowo spłacać raty. Nawet wtedy, jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki czy przejściowe kłopoty finansowe.
Jak znaleźć pożyczkę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i oczekiwania?
Pożyczka hipoteczna jest popularnym produktem finansowym dostępnym w ofercie wielu banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wybór przypadkowej może narazić Cię nie tylko na niepotrzebnie podwyższone koszty, ale także na gorsze warunki pożyczki. Jeśli chcesz znaleźć tę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby i oczekiwania, porównaj parametry dostępnych na rynku ofert. Szczególną uwagę zwróć przede wszystkim na:
- wymagania dotyczące przedmiotu zabezpieczenia. Większość instytucji finansowych umożliwia zabezpieczenie spłaty pożyczki nieruchomością mieszkalną. Nie wszystkie zaakceptują jednak nieruchomość biurową czy lokal komercyjny. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowane pożyczkodawców, którzy dają zielone światło nieruchomości, jaką posiadasz;
- maksymalną kwotę finansowania. Kolejnym elementem analizy powinna być maksymalna kwota finansowania oraz stosunek wartości nieruchomości do pożyczonej kwoty. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli do realizacji swoich planów potrzebujesz sporej sumy;
- Dobra pożyczka hipoteczna nie powinna być droga. Wskaźnikiem, który precyzyjnie określi jej atrakcyjność ekonomiczną, nie jest jednak oprocentowanie, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty okołopożyczkowe i przejrzyście wskazuje, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze;
- dodatkowe przywileje dla pożyczkobiorców. Aby zainteresować potencjalnych klientów ofertami pożyczek hipotecznych, instytucje finansowe często oferują im dodatkowe bonusy. Sięgając po Pożyczkę hipoteczną w Kasie Stefczyka (RRSO: 9,97%), otrzymasz możliwość uzyskania obniżki oprocentowania m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia na rachunek.
Pożyczka hipoteczna pozwala na pożyczenie stosunkowo wysokiej kwoty przy zachowaniu minimalnej ilości formalności. Podejmując decyzję o jej zaciągnięciu, kieruj się przede wszystkim realnymi potrzebami i racjonalnymi przesłankami. Impulsywnie podjęta, nieprzemyślana decyzja może skutkować bowiem długofalowymi, wyjątkowo nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Źródło:
Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?