Artykuł zaktualizowany 6 maja 2021
Niektórzy ludzie nie do końca lubią pracować w stałym kontakcie z drugą osobą i jest to zupełnie normalne. Możemy oczywiście bez żadnego problemu znaleźć taki zawód, w którym nie będzie to konieczne. Jeżeli chcemy jednocześnie sporo zarabiać i interesuje nas praca z uzębieniem – idealnym wyborem będzie zawód protetyka stomatologicznego.
Czym się on zajmuje? Zaletą tego zawodu jest to, że protetyk współpracuje ściśle z dentystą i nie musi on mieć aż tak dużego kontaktu z pacjentem – jeżeli tego nie chce. Warto na pewno w jakimś stopniu zainteresować się oczekiwaniami takiego klienta, ponieważ może on dokładnie przedstawić nam swoje oczekiwania. Najważniejsza jest tutaj precyzyjność, ponieważ protetyk tworzy protezy zębowe, które muszą być idealnie dopasowane – nie ma mowy o nieścisłościach i pomyłkach. Protetyk zajmuje się także tworzeniem aparatów dentystycznych, a każda osoba, która kiedykolwiek z tego korzystała – doskonale wie, że łatwo tutaj o problemy.
Dlaczego praca ta bywa trudna?
Protetyk może co prawda uniknąć bezpośrednich skarg ze strony pacjenta – ale nie zwalnia go to z odpowiedzialności za wykonane materiały. A to właśnie na tych materiałach wszystko się opiera – muszą one być jak najwyższej jakości i należy dobrze dobrać tworzywo. Istotne są tutaj zarówno oczekiwania finansowe, jak i estetyczne ze strony osoby, która będzie nosiła dany aparat bądź protezę.
Wykonywanie pracy nie może tutaj odbywać się niestarannie, ponieważ zawsze widać nawet najmniejsze błędy. Wymaganiem jest więc doskonały wzrok i przede wszystkim zdolności manualne. Jeżeli mamy jakikolwiek problem z tymi rzeczami to być może powinniśmy rozważyć zajęcie się czymś innym.
Cechy profesjonalnego protetyka
Aby zostać dobrym protetykiem trzeba przede wszystkim lubić powolną i szczegółową pracę. Jeżeli denerwuje nas zajmowanie się czymś przez długi okres czasu i ciągłe poprawianie swoich błędów – będzie nam raczej ciężko. Tym bardziej, że konieczne może być wprowadzanie różnych poprawek – nawet zdjęcia rentgenowskie nie pozwolą specjaliście przewidzieć wszystkiego.
Każda osoba, która pracuje z zębami musi to po prostu lubić i chcieć rozwijać swoją wiedzę. W każdej dziedzinie istotne jest ciągłe dokształcanie się. Stomatolog może chodzić na specjalistyczne kursy, uczyć się od innych protetyków i próbować nowych rozwiązań. Jest to taka nauka, w której cały czas coś się zmienia i pojawiają się bardziej nowatorskie rozwiązania. Jeżeli chcemy być najlepsi – musimy angażować się w swoją pracę na 100%.