Artykuł zaktualizowany 10 września 2019
Osoby zawodowo prowadzące śledztwa metodami niejawnymi to najprościej mówiąc detektywi. Z ukrycia obserwują oraz zbierają informacje. To dość trudny zawód, bywa że i ryzykowny. Jak zostać detektywem? Czy warto pracować, jako „prywatny śledczy”? Sprawdź!
Na czym polega praca detektywa?
Do obowiązków detektywa należy głównie pozyskiwanie informacji w sprawach cywilnych, a także w postępowaniach karnych. Ponadto sprawdza on wiarygodność osób i zdarzeń oraz poszukuje zaginionych ludzi bądź skradzionych przedmiotów. Bywa, że zajmuje się nietypowymi rzeczami, takimi jak potwierdzenie mobbingu, czy przemocy w domu. Pomaga też przy sprawach rozwodowych, czy o podział majątku poprzez zbieranie obciążających danych. Niekiedy detektyw angażuje się w poważniejsze sprawy kryminalne.
„Prywatny śledczy” pracuje zarówno dla osób prywatnych, jak i instytucji, w tym także podmiotów gospodarczych. Zasięg działań więc zależy od konkretnego zlecenia.
Wymagania, które musisz spełnić by zostać detektywem
Przed podjęciem pracy, jako detektyw musisz załatwić sporo papierkowej roboty. Oprócz ukończonego kursu lub szkolenia w zakresie usług detektywistycznych potrzebujesz jeszcze innych zaświadczeń. Bez nich nie możesz legalnie pracować w Polsce!
Osoba, która chce zostać detektywem na licencji powinna mieć ukończone co najmniej 21 lat. Do tego niezbędne jest obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej bądź pozwolenie na pracę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto wymagane jest oświadczenie o niekaralności, a także o tym, że nie wyrzucono nas dyscyplinarnie ze służby w Policji, Straży Granicznej lub z innej instytucji państwowej – dotyczy ostatnich 5 lat. Nie może również toczyć się wobec nas żadne postępowanie o umyślne przestępstwo, tudzież przestępstwo skarbowe.
Starający się o pracę, jako detektyw musi mieć nieposzlakowaną opinię potwierdzoną przez komendanta policji. Wywiad środowiskowy jest koniecznością, podobnie jak pozytywne przejście badań psychologicznych.
Detektyw – jak nim zostać?
W Polsce istnieje wiele szkół przygotowujących do tego zawodu. Choć ich ukończenie wcale nie jest obowiązkowe! Dawniej wymagane było zdanie państwowego egzaminu, dziś wystarczy w zasadzie odbyć tylko kurs detektywistyczny. Wiele placówek organizuje takie szkolenia – podstawowe oraz doszkalające, czyli II stopnia. Byli pracownicy służb mundurowych mają łatwiej, na przykład z zaliczeniem niektórych testów. Ponieważ posiadają oni już pewne doświadczenie, które okazuje się pomocne w pracy, jako detektyw.
Poza tym musisz mieć wszystkie wymagane dokumenty, aby otrzymać po kursie licencję. Po około 30 dniach uzyskujemy wszystkie potrzebne zaświadczenia, a co za tym idzie także legitymacje ze zdjęciem. Możemy bez problemu pracować w biurze detektywistycznym lub założyć własną firmę o tym charakterze.
Czy warto być detektywem?
Detektyw nie ma lekko, ponieważ musi być mobilny i dyspozycyjny. Kilku godzinne obserwacje w tym także nocne, mogą być męczące. Śledzenie osób oraz zbieranie informacji wymaga sprytu oraz cierpliwości. Potrzebna jest oczywiście dobra sprawność fizyczna, mile widziana znajomość sztuk walk oraz obcych języków. Niezbędna jest też orientacja w prawie oraz w licznych przepisach, aby wiedzieć jak daleko można się posunąć na akcji. Sieć kontaktów oraz umiejętność współpracy w zespole pomaga.
Czy warto być detektywem? Zdecydowanie tak, ponieważ można poznawać nowych ludzi oraz zwiedzić wiele miejsc. Do tego mamy szansę wykazać się wieloma umiejętnościami. Trzeba pamiętać, że to dość ryzykowny zawód, który wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami oraz ze sporym stresem. Nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić.
Bycie detektywem to zawód dla pewnych siebie ludzi i niebojących się wyzwań. Każde zlecenie jest inne, tak samo jak okoliczności. Należy być przygotowanym na każdą ewentualność, także na nieprzyjemne zdarzenia.