Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Zmiana systemu geopolitycznego w naszym kraju sprawiła, że pojawiło się w nim wiele nowych zjawisk, nieznanych w poprzednim ustroju. Oprócz wielu pozytywnych dla rozwoju gospodarki, jak i człowieka jest też niestety kilka negatywnych lub przynajmniej kontrowersyjnych.
Programowanie to droga do sukcesu
Jednym z nich jest wyścig szczurów, sprawiający że przez większość dorosłego życia wciąż trzeba z kimś rywalizować, by poprawiać swój status społeczny czy finansowy. Zresztą nie dotyczy to jedynie dorosłego życia, czy bowiem nie rywalizujemy w szkole, licząc na dobre oceny i pochwałę od nauczyciela i rodziców? Tak naprawdę jednak dla wielu osób wyścig szczurów zaczyna się tuż po urodzeniu. To wtedy niektórzy rodzice podejmują już aktywności mające na celu zapisanie go do właściwego żłobka, dobrego przedszkola, a docelowo szkoły z dobrą opinią.
Czy można jakoś zrezygnować z ciągłej batalii i nieustannego wyścigu? Oczywiście, ale jeśli przypadkiem nie urodziliśmy się w bogatej rodzinie i nie czeka na nas olbrzymi spadek, na ogół oznacza to życie na poziomie bardzo przeciętnym lub nawet poniżej. Co zatem zrobić, by ułatwić naszemu dziecku start w dorosłe życie, zdobycie dobrej pracy i stabilnych dochodów? Pokierujmy je w stronę zainteresowań, które ułatwią mu odnalezienie się na rynku pracy. Przykładem jest tutaj nauka programowania.
Dlaczego warto zostać programistą?
Choćby szybkie spojrzenie na rynek pracy daje nam odpowiedź: tak. Branża IT wciąż rozwija się niezwykle dynamicznie, a pracy dla informatyków, a szczególnie programistów nie brakuje. Analizy mówią, że już obecnie brakuje około 50 000 programistów w Polsce, a trendy rynkowe dają ogromne prawdopodobieństwo, że braki te będą się raczej pogłębiać niż niwelować.
Specjaliści przedstawiają analizy, zgodnie z którymi do końca roku 2020 na całym świecie deficyt programistów wyniesie ponad milion osób. Pracodawcy nie będą więc mieli wyboru, będą musieli starać się zapewniać coraz lepsze warunki dla programistów, gdyż inaczej nie będą mieli kandydatów do pracy. Dlatego też nie warto bić się z trendami, a raczej skorzystać z nich.
Jak rozpocząć karierę w świecie IT?
W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na programistów, powstały też liczne oferty kursów, szkoleń, a także studiów przeznaczonych specjalnie dla przyszłych programistów. Nie oznacza to niestety, że każdy absolwent takiego szkolenia od razu znajdzie pracę, a w szczególności – że będzie to praca na warunkach, których oczekuje. Absolwentów jest przecież coraz więcej, a tym samym również pomiędzy nimi pojawia się swoista konkurencja i walka o najlepsze oferty pracy. Dlatego też warto wyprzedzić konkurentów i rozpocząć naszą naukę jak najwcześniej.
Obecnie, nawet dla dzieci rozpoczynających swoją naukę w szkole, oferowane są kursy programowania z wykorzystaniem klocków LEGO. Programowanie dla dzieci to świetny start dla maluchów chcących w ten nietypowy sposób spędzać wolny czas, a także powód do dumy dla rodziców, mogących mówić, że ich 9-latek programuje. Tak naprawdę jednak jest to jedynie zabawa, natomiast już dla 13-latków oferowane są kursy programowania na poważnie. Ich absolwenci po jednym semestrze posiądą podstawowy zakres wiedzy, umożliwiający im podjęcie decyzji, czy dalej chcą kształcić się w tym kierunku? Jeśli tak, może to być świetny początek przyszłej kariery.