poszukiwanie pracy dobre CV

Jak przetrwać okres poszukiwania pracy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Poszukiwanie pracy jest jedną z najmniej lubianych czynności. Ciągły stres, dziesiątki wysłanych CV i rozmów kwalifikacyjnych, a mimo to praca dalej jest poza naszym zasięgiem. Co zrobić, żeby nie zwariować i jak przetrwać okres poszukiwania pracy?


Praca to nie wszystko

Znajdź czas zarówno na poszukiwanie pracy, jak i odpoczynek. Ciągłe myślenie o podjęciu zatrudnienia może zdołować najbardziej wytrwałych oraz skutecznie obniżyć poziom własnej wartości. Desperatów nie chce nikt, a każdy pracodawca wyczuje taką osobę na kilometr. Szukaj pracy, ale jednocześnie możesz realizować swoje pasje i zająć się rzeczami, na które normalnie nie miałbyś czasu. Jeśli masz odpowiednią ilość gotówki na koncie, bierz plecak i wyrusz na ciekawą wycieczkę.


Bądź odporny na porażki

Nie raz i nie dwa firmy odmówią współpracy z Tobą. Powodem mogą być nieodpowiednie kwalifikacje, stres na rozmowie, znalezienie lepszych kandydatów na to samo miejsce lub zakończenie rekrutacji przed czasem. Mimo to trzeba myśleć pozytywnie i wierzyć, że jeszcze znajdziemy idealną ofertę dla nas.


Błąd tkwi w CV

Zdjęcie z imprezy czy zastosowanie kilku czcionek w CV są tak oczywistymi błędami, o których raczej nie trzeba już wspominać. Wiele osób natomiast pisze tylko jedno CV, umieszczając tam całe zdobyte doświadczenie i umiejętności w ciągu całego życia. Wbrew pozorom nie jest ono pożądane ze względu na brak czytelności i powiązania ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Po co rekruterowi informacja, że 15 lat temu dorabialiśmy w liceum jako kelnerka, skoro ubiegamy się o pracę w banku? Masz dużo czasu więc zadbaj o to, aby za każdym razem przygotować nowy dokument, zanim wyślesz go do kolejnej firmy.


Dzienniczek w Excelu

Wielu osobom prowadzenie notatek dotyczących wysłanych aplikacji ułatwia znalezienie pracy. Możemy tam wpisać adres firmy, stanowisko, datę wysłania CV oraz zamieścić osobiste komentarze. Szybkie spoglądnięcie w tabelki i już wiemy, czy aplikowaliśmy już na to stanowisko oraz gdzie udać się na rozmowę w razie odzewu ze strony pracodawcy.


Zabezpieczenie na wypadek zwolnienia z pracy

Zwolnienie z pracy może odbyć się nagle, dlatego nie będziemy w stanie rozglądnąć się za nowym zajęciem przed odejściem. Jeśli mamy odłożone na koncie środki na życie, jesteśmy w stanie przeżyć bez martwienia się o zarobek. Co jeśli pieniądze niebezpiecznie szybko się kurczą, a pracy dalej nie ma?:

* Wcześniej warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek utraty pracy. Jest ono wysokie i ma kilka minusów, ale jeśli nie potrafimy odłożyć żadnej sumy na czarną godzinę i lubimy wydawać pieniądze, ta opcja jest jak najbardziej dla nas.

* Można spróbować swoich sił jako freelancer. Jeśli posiadasz konkretne umiejętności, możesz zająć się realizowaniem zleceń dla pojedynczych klientów, np. wykonywaniem grafik na ulotki. Jako osoba, która dopiero zaczyna i nie ma doświadczenia nie możesz liczyć na zbyt wysokie zarobki, jednak jest to zawsze lepsza opcja niż nie zarabianie w ogóle.

*Aplikujesz na stanowisko biurowe i całe życie pracowałeś umysłowo? Na czas poszukiwań można spróbować pracy fizycznej, którą jest o wiele łatwiej znaleźć.


Dodaj komentarz