platforma wydobywcza ropy

5 wskazówek, które pomogą Ci zarobić na handlu ropą naftową

Artykuł zaktualizowany 18 lutego 2021


Ropa naftowa to jeden z najchętniej wybieranych przez tarderów surowców, w których postanawiają ulokować część swojego kapitału. Jednocześnie, jest to prawdopodobnie najważniejszy aktyw tego rodzaju, bez którego funkcjonować nie mogłoby wiele gałęzi światowych gospodarek. Szacuje się, że rynek ropy naftowej wart jest więcej niż 80 milionów dolarów. Popularne czarne złoto wciąż przyciąga kolejnych inwestorów, mimo że od lat wiadomo, jak bardzo podatne jest ono na nagłe zmiany cenowe. Czy warto zainteresować się handlem ropą? Owszem, jeśli pamiętać się będzie o kilku ważnych aspektach. Poniżej znajdziesz najistotniejsze z nich.


O ropie naftowej ponownie zrobiło się głośno w ostatnich dniach. Wszystko za sprawą cały czas rosnącej ceny surowca. Druga połowa lutego 2021 roku przyniosła wzrost kursu do poziomu 60 dolarów za baryłkę. To najwyższy wynik od blisko trzynastu miesięcy. Sytuacja na pewno cieszy tych, którzy postanowili zainwestować w ropę podczas krachu, jaki miał miejsce wiosną, tuż po wybuchu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa. Wówczas cena znacząco spadła i był to najlepszy moment na dokonanie ewentualnego zakupu. Długotrwała hossa na rynku ropy sprawia, że coraz więcej osób zaczyna spoglądać z zaciekawieniem na ten surowiec. Siłą rzeczy, pojawi się całe mnóstwo traderów, którzy zechcą po raz pierwszy w życiu ulokować część kapitału w tym aktywie. Warto więc zdradzić kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszy się ryzyko poniesienia ewentualnych strat. To wcale nie jest najmniejsze, mając na uwadze fakt, jak często w przeszłości cena ropy potrafiła drastycznie spaść dosłownie w przeciągu kilku godzin.

1. Zrozum, co ma wpływ na cenę ropy

Podstawą do osiągnięcia sukcesu jak zrozumienie, co determinuję cenę ropy naftowej. W przypadku tego surowca mamy do czynienia z klasycznym prawem popytu i podaży. Zasada jest dość prosta – przy spadającym zapotrzebowaniu, a jednocześnie rosnącym wydobyciu, mamy styczność ze spadkami cenowymi. Taka sytuacja wystąpiła właśnie wiosną 2020 roku. W drugą stronę – zmniejszona podaż, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na surowiec jest prostą drogą do skoków kursowych. Skuteczny handel ropą naftową powinien też jednak opierać się na zrozumieniu, co z kolei wpływa na popyt i wydobycie. Czynników regulujących te kwestię jest mnóstwo. Wymienić tu należy chociażby sytuacje polityczne krajów, w których pozyskuje się ropę, regulacje prawne dotyczące tego surowca, wybuchy konfliktów zbrojnych itd. Inwestując w czarne złoto trzeba zawsze mieć rękę na pulsie. Śledzenie wszelkich doniesień medialnych ze świata powinno stanowić jedną z podstawowych czynności analitycznych każdego tradera działającego na tym rynku.

2. Wybierz typ ropy, w który chcesz inwestować

Istnieje kilka rodzajów ropy, w który można inwestować. Za najpopularniejszą uznaje się West Texas Intermediate (WTI), wydobywaną miejscowości Cushing w stanie Oklahoma. Ponadto wyróżnia się olej typu Brent pozyskiwany na Morzu Północnym. Coraz chętniej lokuje się również kapitał w ropie URAL pozyskiwanej na Syberii. Każdy z tych rodzajów wykazuje inne zmienne cenowe. Sam fakt, że z niektórych terenów dużo łatwiej jest przewieźć pozyskany surowiec, ma ogromny wpływ na kształtowanie się kursu.

3. Poznaj nastroje rynkowe

Inwestowanie to sztuka przewidywania kolejnych zdarzeń. Aby móc realnie ocenić, jaki los spotka prawdopodobnie wybrany aktyw, trzeba śledzić oraz zrozumieć nastroje rynkowe. Te można interpretować, śledząc nie tylko doniesienia medialne, ale też spekulacje, czy pierwsze poważniejsze ruchy innych traderów, którzy z jakiegoś powodu decydują się np. na masową sprzedaż. Nie można handlować ropą, nie będąc w samym sercu rynku. Trzeba mieć pełne rozeznanie o jego funkcjonowaniu, by nie dać się zaskoczyć żadnym zmianom.

4. Rób codzienny research

Analiza, analiza i jeszcze raz analiza. Dobry trader szuka informacji mogących pomóc mu słuszną decyzję handlową. Nie należy działać pod wpływem emocji i impulsu. Każdy krok inwestycyjny powinien być poparty dogłębną analizą rynku. Newsy, książki, fora, poradniki – każde źródło wiedzy może okazać się, dosłownie, na wagę złota. Na aktualnym przykładzie – wiadomo, że istnieje obawa o dostarczenie ropy do USA, gdzie panują siarczyste mrozy. Tak prozaiczne wydarzenie może sprawić, że czarne złoto zaliczy za chwilę kolejne skoki cenowe. Sama świadomość takiej możliwości daje traderowi przewagę nad innymi handlarzami.

5. Opracuj swoją indywidualną strategię

Gdy już wiadomo, na jakich zasadach działa rynek, co determinuje cenę ropy, w jaki sposób przewidywać zachowania kursowe surowca, należy opracować indywidualny plan inwestycyjny. To nic innego jak taktyka działania – jasno określone praktyki, które wciela się w życie po zaistnieniu konkretnych warunków (np. zanotowaniu zysków lub strat). Konstruując strategię trzeba podejść do tematu globalnie – wziąć pod uwagę wszystkie możliwie czynniki, jakie będą miały wpływ na późniejsze ruchy handlowe (nawet godzina dokonywana zakupów). I co najważniejsze – zawsze należy działać według opracowanej strategii. Są momenty, gdy emocje biorą górę, jednak to najprostsza droga do bankructwa. Taktykę zawsze można modyfikować, jednak należy to robić po przemyśleniu wcześniejszych decyzji handlowych. Bez względu na to, co dzieje się na rynku, zawsze powinniśmy trade’ować w oparciu o wcześniej skonstruowany plan.

Dodaj komentarz