czy inwestycja w złoto się opłaca

Jak inwestować w złoto i czy to się opłaca?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Złoto jest od tysięcy lat cenione ze względu na swoje osobliwe piękno, rzadkość występowania, a także za trwałość swojej wartości. Dawniej na królewskich i cesarskich dworach było pewną walutą wymiany, pomimo że w obiegu był już pieniądz. Pierwsze pieniądze były bite ze złota, a ich wartość na ówczesne czasy była przeogromna.

Po dzień dzisiejszy ludzie cenią sobie jego unikalność, co czyni go atrakcyjnym przedmiotem pożądania. Z tego też względu jest to najstarsza i najbardziej stabilna forma inwestycji, gdyż ma pokrycie w konkretnym kruszcu, który stał się domeną dobrobytu i bogactwa na całym świecie.


Dlaczego warto kupować i inwestować w złoto?

Pomimo że mamy wiele form inwestycji do wyboru, złoto jest nadal swego rodzaju kapitałem asekuracyjnym. Stanowi ono najlepszą polisę ubezpieczeniową majątku. Jego ceny podnoszą się niezależnie od cen akcji i bonów. Często zdarza się, że jego kurs wzrasta, kiedy inne aktywa spadają. Dlatego większość ekspertów namawia swoich inwestorów, aby część majątku inwestowali w złoto. W razie krachu giełdowego mają pewne zabezpieczenie w złocie.

Ta zaleta czyni go bezpiecznym, stabilnym i niezmiennym, niezależnie od sytuacji. W razie konfliktów zbrojnych i kryzysów ekonomicznych, kiedy to waluta i inne aktywa tracą na swojej wartości, złoto staje się jedynym stabilnym zabezpieczeniem majątku, źródłem dochodu, a także środkiem wymiany na całym świecie.

W takich sytuacjach ceny złota idą mocno w górę. W czasach zaś stabilizacji pomimo możliwych fluktuacji cenowych na wolnym rynku wartość złota pozostaje stabilna z tendencją zwyżkową. Wielu światowych inwestorów i finansistów przekonało się o tym, że złoto na rynkach giełdowych jest gwarantem stabilnej transakcji, pomimo szerokiego wachlarza form inwestycyjnych.

Ponadto jako honorowane na całym świecie jest zawsze pewną walutą wymienną niezależnie od sytuacji ekonomiczno- gospodarczej. To właśnie czyni go niezależnym od walut, kredytów, akcji i działań poszczególnych państw i rządów.


Jak inwestować w złoto?

W złoto może inwestować każdy, kto posiada jakikolwiek kapitał finansowy. Należy jednak pamiętać o tym, że złoto staje się częścią naszego majątku, podobnie jak odziedziczona po przodkach ziemia czy nieruchomość, w której mieszkamy. Generalnie jest to produkt inwestycyjny na wiele lat lub nawet pokoleń, który jest naszym stabilnym zabezpieczeniem majątkowym. W razie „wyższej konieczności” np. załamania gospodarczego lub braku środków finansowych możemy je sprzedać podobnie jak ziemie czy nieruchomość. Ale z reguły inwestując w złoto, nie myślimy o tym, aby je sprzedać.

Warto też zwrócić uwagę gdzie mamy zamiar kupować złoto. Na rynku jest wiele punktów, gdzie możemy kupić złoto, jak np. w zakładach jubilerskich, kantorach, bezpośrednio na giełdzie itp. Ceny złota w poszczególnych miejscach mogą się wahać. Wielu pośredników celowo zaniża skup i znacznie zawyża sprzedaż, dla większego zysku. Ponadto nie zawsze masz pewność czy kupujesz pełnowartościowy kruszec.
Dlatego złoto najlepiej sprzedawać, jak i kupować na sprawdzonych stronach, które oferują sprawdzone surowce po rzeczywistej cenie rynkowej. Na stronie www.skup.zlota.pl możesz również przeanalizować aktualne kursy i wykonać symulację inwestycji. Zakupu, jak i sprzedaży możesz dokonać poprzez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie mennicy skarbowej. Nasz doradca niezwłocznie skontaktuje się z Państwem.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *