jak zainwestować w fundusze

Jak inwestować w fundusze? Rady dla początkujących

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Już 2 miliony Polaków inwestuje swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że z tego rodzaju instrumentu mogą korzystać nie tylko doświadczeni gracze rynku inwestycyjnego. W ten sposób swoje pieniądze mogą lokować również początkujący, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pomnażaniem środków. Jeśli tylko będą podejmować właściwe decyzje, mogą liczyć na spory zysk.

Artykuł zewnętrzny


Wyznacz cel inwestowania w fundusze

Wybór odpowiedniego funduszu inwestycyjnego wiąże się z celem, jaki chce osiągnąć inwestor. Większość Polaków woli inwestować pewnie i dlatego mogą liczyć na mniejszy zysk. Fundusze inwestycyjne dla początkujących są różne, ale w każdym przypadku inwestor musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

– Jak długo chce inwestować?

– Na jaki zysk liczy?

– Jakie ryzyko inwestycyjne jest w stanie podjąć?

Warto pamiętać, że inwestor, który decyduje się ulokować swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne, najpierw powinien poznać mechanizm działania tych instrumentów. Znacznie ułatwi mu to wybór odpowiedniego. Sprawi również, że zapewni sobie mniejsze ryzyko i większą szansę na realizację wyznaczonego celu.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Lokaty krótko i długoterminowe, czy warto?


Przeznacz określoną wartość kapitału na fundusze

Polacy najczęściej przeznaczają około 70% wszystkich swoich oszczędności. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu w razie porażki nie stracą całego kapitału. Fundusze inwestycyjne dla początkujących warto wybierać takie, które nie wymagają dużego wkładu. Czy wiesz, że jednostki uczestnictwa można nabywać już od 50 złotych?

Każdy inwestor musi jednak wiedzieć, że im więcej środków przeznaczy na inwestycje, tym na większy zysk może liczyć. Jednocześnie wraz z wysokością lokowanych pieniędzy rośnie również ryzyko inwestycyjne. W przypadku funduszy inwestycyjnych istnieje ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału.


Inwestuj w fundusze o ograniczonym ryzyku

Chociaż fundusze inwestycyjne zawsze wiążą się z ryzykiem utraty kapitału, to ryzyko to można skutecznie minimalizować. Istnieją takie, które wiążą się z większą pewnością osiągnięcia zysku. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie inwestor osiągnie dzięki nim nieco mniejszy zysk. To jednak dobra strategia dla początkujących inwestorów, by wdrożyć się w mechanizmy działania funduszy.

Fundusze inwestycyjne dla początkujących, które charakteryzują się najmniejszym ryzykiem, to przede wszystkim fundusze obligacji, fundusze gotówkowe oraz fundusze rynku pieniężnego. Te najbardziej agresywne to fundusze akcji i z tych powinien przynajmniej na początku zrezygnować początkujący inwestor.


Zakładaj portfel inwestycyjny

Eksperci rynku inwestycyjnego potwierdzają, że ryzyko można minimalizować, nie tylko stawiając na bardziej bezpieczne fundusze. Początkującym inwestorom zaleca się rozkładanie swojego kapitału i zakładanie całego portfela jednostek uczestnictwa w różnych funduszach. Dzięki temu nawet w przypadku niepowodzenia nigdy nie straci się całej wartości wniesionego kapitału.


Stawiaj na inwestowanie w długim terminie

Tylko inwestycje długoterminowe pozwolą reagować na niekorzystną sytuację rynkową. Inwestor ma też szansę czekać na jej ustabilizowanie się. W przypadku inwestycji w krótkim terminie bardzo często dochodzi do utraty części kapitału. Dzieje się tak dlatego, że inwestor nie ma czasu na reakcję.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *