kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy – czy warto skorzystać?

Artykuł zaktualizowany 27 marca 2020


Nowy samochód, sprzęt AGD , remont lub inne niespodziewane wydatki, wymagają często dość sporej gotówki. Nie są to małe kwoty, dlatego wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy. To jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, oferowanych przez banki. Czy warto z niego skorzystać?


Na czym polega kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, udzielany przez instytucje bankowe. Regulowany jest na podstawie Prawa bankowego, kodeksu cywilnego, a  także ustawy o kredycie konsumpcyjnym. To rodzaj odpłatnego finansowania. W praktyce polega to na tym, że kredytobiorca płaci bankowi dodatkową kwotę za samo pożyczenie pieniędzy, które przybiera formę prowizji, odsetek kredytowych i opłat, związanych z zabezpieczeniem kredytu oraz jego spłatą.

Kredyt spłacany jest w ratach, których kwota i termin ustalona jest w umowie. Kredyt gotówkowy nie musi mieć jasno określonego celu, jak w przypadku innych rodzajów kredytów. Kredytobiorca ma prawo wydać środki finansowe na dowolny cel, nie informując o tym instytucji bankowej. O kredyt mogą ubiegać się osoby, które posiadają zdolność kredytową. Każdy bank dokładnie analizuje wiarygodność kredytową potencjalnych klientów i wymaga wielu zaświadczeń, które potwierdzą jego wypłacalność. 

Kredyt gotówkowy – czy warto skorzystać?

Kredyt gotówkowy wyróżnia się przede wszystkim mniejszą formalnością, niż w przypadku innych rodzajów zobowiązań np. kredytu hipotecznego. Dzięki temu decyzja o jego przyznaniu jest o wiele szybsza. Mimo, że banki ograniczają formalności, to wciąż istotna jest pozytywna historia kredytowa oraz posiadanie zdolności kredytowej. Z kredytu gotówkowego warto skorzystać, ze względu na jego szereg zalet:

 • Możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel
 • Pieniądze na koncie w ten sam dzień lub na drugi dzień,
 • Możliwość złożenia wniosku online,
 • niskie oprocentowanie  nominalne,
 • długi okres kredytowania,
 • szybka decyzja o przyznaniu kredytu

Na co zwrócić uwagę biorą kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe cieszą się popularnością, a banki wciąż oferują coraz to atrakcyjniejsze warunki. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź ranking kredytów gotówkowych w Pożyczka Portal. Porównanie podstawowych parametrów sprawi, że decyzja będzie łatwiejsza. Pod uwagę weź przede wszystkim takie czynniki jak

 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to całkowity koszt kredytu liczony wraz z prowizją, odsetkami i innymi opłatami. RRSO wyliczana jest  zgodnie z zasadą określną w ustawie o kredycie konsumenckim. 
 • Całkowity koszt kredytu  – poza pożyczonymi pieniędzmi, dolicz jeszcze dodatkowe opłaty m.in. odsetki, prowizję i inne np. ubezpieczenie.
 • Okres spłaty – im dłuższy jest okres kredytowania, tym większy całkowity koszt kredytu.
 • Oprocentowanie – wyróżnia się oprocentowanie stałe, w którym harmonogram spłąt nie ulega zmianie lub zmienne, zależne od wahania się stóp procentowych na rynku. Harmonogram rat jest aktualizowany przez instytucje bankowe wtedy, gdy stopy procentowe się zmienią
 • Prowizja – opłata jednorazowa lub rozłożona w ratach, jaką bank pobiera za pożyczenie Ci pieniędzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *