karta kredytowa

Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją mieć?

Artykuł zaktualizowany 27 marca 2020


Karta kredytowa to niezbędne narzędzie w Twoich finansach osobistych, które znalazło wielu zwolenników. Umożliwia płacenie bez środków na koncie, a za terminową spłatę są naliczane odsetki. Jak działa karta kredytowa? 


Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza, która pozwala na dokonywanie operacji finansowych w ramach przyznanego przez bank limitu. W praktyce oznacza to, że dysponując kartą kredytową, możesz wydawać pieniądze, które nie należą do Ciebie, ale do banku. Kiedy nie masz środków pieniężnych na zakup, płacisz karta kredytową. Wszystkie wydane pieniądze musisz oddać. Karta kredytowa działa na takiej zasadzie, że płącisz nią przez cały miesiąc. Możesz wydać tyle, ile wynosi limit, który przyznał Ci bank.

Od rozpoczęcia okresy rozliczeniowego masz zazwyczaj od 20 do 26 dni na spłatę wszystkich wydanych środków pieniężnych. Jeżeli okres rozliczeniowy zaczyna się 1 dnia danego miesiąca, to ostatniego dnia dostaniesz wykaz dokonanych transakcji. W ciągu następnych dni (20-26), pieniądze musisz zwrócić. To tzw. okres bezodsetkowy. Wynosi on zazwyczaj około 50 dni. Oznacza to, że jeżeli zwrócisz wydane pieniądze przed upływem tego okresu, to nic nie płacisz za udzielenie Ci takiego zobowiązania.


Czy warto mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa to wygodny i przydatny środek płatniczy. Stanowi doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy zabrakło Ci gotówki. Możesz nią płacić nie mając na koncie żadnych środków pieniężnych. Niesie za sobą wiele korzyści do których zalicza się głownie:

  • długi okres bezodsetkowy – na spłatę zobowiązań masz aż 50 dni. T
  • możliwość dokonywania transakcji bez pieniędzy na koncie – karta kredytowa umożliwia płacenie za przedmioty i usługi nawet wtedy, gdy masz puste konto. 
  • możliwość płacenia za produkty i usługi za granicą – karta kredytowa jest wymagana podczas rezerwacji hoteli, a także wynajmu samochodu za granicą,
  • szybkie zakupy online – pozwala na płacenie za zakupy w sklepie online,
  • zniżki – wiele sklepów oferuje zniżki dla posiadaczy kart kredytowych,
  • odnawialny limit kredytowy – limit jest odnawialny w momencie, gdy spłacisz aktualne zobowiązanie. Nie musisz składać żadnego wniosku,
  • komfort psychiczny – posiadanie karty kredytowej zapewnia komfort psychiczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy masz niespodziewane wydatki, a na koncie brak środków.

Pamiętaj jednak, aby dotrzymać terminów spłat. W ten sposób unikniesz wysokiego oprocentowania.


Jak wybrać kartę kredytową?

Taki spodek płatniczy oferuje wiele banków. Zanim wybierzesz konkretny, warto zobaczyć zestawienie kart kredytowych w Loando. Weź pod uwagę również kilka czynników, które wpłyną na ostateczną decyzję: 

  • czas trwania okresu bezodsetkowego ,
  • limit kredytowy,
  • możliwość rozłożenia transakcji na raty.

Warto również wciąż pod uwagę promocje. Niektóre banki, chcą przyciągnąć klientów, mają w ofercie różne promocje np. zwrot za przedmioty lub usługę, dodatkowe środki pieniężne na zakupy w sklepie partnerskim.


 

Dodaj komentarz