Artykuł zaktualizowany 11 października 2023
Wiele słyszałeś o tym, jak bardzo opłacalny jest wynajem nieruchomości, ale nie wiesz dokładnie, z czym się to wiąże? Poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci uniknąć problemów w przypadku pierwszej inwestycji w nieruchomości!
W jaką nieruchomość zainwestować?
Obecnie możliwości inwestycji w nieruchomości jest wiele. Można wybrać mieszkania, lokale użytkowe, a także apartamenty inwestycyjne, condohotele i aparthotele. Można je wynajmować lub sprzedawać. Zapoznanie się z ich specyfiką powinno być priorytetem dla osób, które zaczynają inwestowanie w nieruchomości. Dzięki temu od razu można ustalić, w jakich obszarach czują się one najlepiej.
Najczęściej wybiera się mieszkania pod wynajem długo- lub krótkookresowy. Stanowią one najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału. Nieco bardziej skomplikowany jest system condo- oraz aparthoteli, a także inwestycji w lokale użytkowe. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj inwestycji będzie Ci odpowiadał pomimo zapoznania się ze specyfiką każdego z nich, wybierz opcję najbezpieczniejszą, czyli mieszkania. Lokal mieszkalny łatwo sprzedać, bez problemu rozwiążesz również umowę z najemcami. Nieco więcej trudności zajmie Ci odstąpienie od umowy wynajmu lokalu firmie. Pokój w condohotelu musisz natomiast sprzedać, aby pozbyć się zobowiązań z nim związanych.
Czy to się opłaca?
Wiele osób przekonuje Cię, że inwestowanie w nieruchomości wiąże się z dużymi zyskami? Zazwyczaj tak jest, jednak na zyski trzeba poczekać – i to długo. Musisz uzbroić się w cierpliwość i ciężko pracować, aby inwestycja w nieruchomość przyniosła Ci ogrom zysków. Dodatkowo, jeśli nie dysponujesz jeszcze dużym kapitałem i musisz wziąć spory kredyt na zakup pierwszego lokalu, przemyśl sprawę dwa razy.
Po pierwsze, zwróć uwagę na to, że musisz mieć pieniądze na rachunki, raty kredytu i media, dopóki nie znajdziesz najemcy lub kupca. Po drugie, często po zakupie mieszkania musisz je urządzić lub przeprowadzić remont – na to również potrzebne są pieniądze. Wynajem jest zazwyczaj bezpieczniejszą opcją niż tzw. flipping, czyli tani zakup i droga sprzedaż. W tym drugim przypadku warto kierować się home stagingiem, co nieraz wymaga pomocy specjalistów.
Ile realnie można zarobić na nieruchomości?
Zazwyczaj od kilku do kilkuset tysięcy złotych. I tu pojawia się również problem, ponieważ czas oczekiwania na ten zysk jest bardzo różny i często zależy od sposobu inwestowania i popytu. Zazwyczaj najszybciej zwrot z inwestycji widoczny jest w przypadku flippingu. Konkurencja na rynku jest dość wysoka, dlatego czasem udaje się sprzedać nieruchomość w tydzień, a czasem dopiero po roku. Mimo to, jest to najszybszy sposób zarabiania na mieszkaniach.
Bardziej “pewnym” źródłem dochodu jest właśnie wynajem mieszkania, zwłaszcza długoterminowy. Podobnie jest z lokalami użytkowymi. W tych przypadkach zysk jest rozłożony w czasie i o zwrocie z inwestycji nieraz można mówić po kilkudziesięciu latach (zwłaszcza w przypadku nieruchomości kupionych na kredyt). Szybszą ścieżką będzie wynajem krótkoterminowy mieszkań i apartamentów inwestycyjnych, który jednak wymaga większego nakładu pracy ze strony właściciela. Sprawdzi się on zwłaszcza w dużych miastach i popularnych kurortach, jak Zakopane czy Sopot.
W przypadku condohoteli i aparthoteli wiele zależy od operatora. Często spotkasz się tu z tzw. zyskiem gwarantowanym przez okres kilku lat, który wynosi 5-7% wartości nieruchomości. Zysk ten wypłacany jest co roku. Jednak po okresie gwarancyjnym albo musisz radzić sobie sam, albo jesteś skazany na umiejętności odgórnie narzuconego operatora.
O zwrocie z inwestycji mówi się wtedy, kiedy spłacone zostały wszystkie zobowiązania, zwróciły się zainwestowane środki finansowe, a do tego jeszcze trochę pieniędzy zostało w kieszeni. Czasem to “trochę” oznacza kilka tysięcy złotych, czasem kilkadziesiąt. Trudno mówić o konkretnych liczbach, ponieważ wiele zależy tu od sytuacji na rynku, sposobu inwestowania, lokalizacji nieruchomości itp. Dlatego warto przeprowadzić badania rynku.
Przeprowadź badania rynku, zanim zainwestujesz
Jeśli pogodziłeś się już z myślą, że będziesz musiał czekać na zysk, warto przejść do następnego etapu, czyli badań rynku. Możesz je wykonać samodzielnie lub zlecić firmie. Powinny one obejmować przede wszystkim takie zagadnienia, jak:
- popyt na dany typ nieruchomości w danym obszarze;
- ceny zakupu/sprzedaży/wynajmu nieruchomości w konkretnej lokalizacji, w zależności od sposobu inwestowania, jaki wybierasz;
- konkurencja;
- ceny czynszów.
Badania rynku pomogą Ci określić, czy w danym obszarze opłaca się w ogóle inwestować w nieruchomości, czy nie i jak bardzo ryzykujesz. Przykładowo, rynek najemców lokali użytkowych jest bardzo duży, a zatem konkurencja w danym obszarze może być spora. Aby zdobyć najemców, trzeba będzie np. obniżyć cenę czynszu, co wpłynie na wysokość zysku.
Chcesz zainwestować w nieruchomość? Zrób to!
W tym przypadku nie warto zwlekać z podjęciem decyzji. Jeśli zapoznałeś się z niezbędnymi informacjami, a także przeprowadziłeś badania rynku i masz pewność, że taka inwestycja Ci się opłaci, to nie czekaj – inwestuj. Pamiętaj, że coraz więcej osób lokuje swój kapitał w nieruchomościach, zatem nie warto czekać, aż “trafi się coś lepszego”. Jeśli chcesz się zająć inwestowaniem jako dodatkowym źródłem przychodu, wystarczy Ci jedno-dwa mieszkania, jeden pokój w condohotelu itd.
Zajmie Ci to stosunkowo mało czasu. Jeśli jednak chcesz się tym zająć na poważnie, musisz poświęcić znacznie większą ilość dni na wyszukiwanie okazyjnych ofert sprzedaży nieruchomości czy szukaniu nabywców/najemców. W internecie znajdziesz wiele pomocnych narzędzi w tym temacie, jak choćby grupy tematyczne w social mediach.