Artykuł zaktualizowany 6 października 2021
Pierogi należą od niepamiętnych czasów do grupy niekwestionowanych symboli kuchni polskiej. Polacy zajadają się nimi na potęgę. Miłość do pierogów nieobca jest także wszystkim, którzy z innych krajów przybywają do nas. Uwielbiają je studenci, osoby całymi dniami pracujące w biurach oraz dzieci. Na mapie Polski właściwie nie znajdziemy już miasta, w którym nie funkcjonuje choćby jedna pierogarnia. Jakie pierogi są obecnie w Polsce najbardziej popularne i dlaczego?
Pierogi – dzieło kulinarne i najlepszy produkt eksportowy
Receptura na klasyczne ciasto pierogowe jest dziecinnie prosta. Wystarczy mąka, sól i olej. Niektórzy dodają także jajko, aby ciasto było nieco bardziej zbite. Gdy mamy już wyrobione ciasto, cała zabawa polega na dobraniu odpowiedniego farszu. To właśnie ze względu na farsz dzielimy pierogi, choć ciasto wykonywać można też z różnego rodzaju mąki, co także może wpływać na ich podział.
1. Pierogi ruskie
Klasyczna receptura na farsz to oczywiście tłuczone, gotowane ziemniaki połączone z białym serem. Większość Polaków to właśnie te pierogi kocha najbardziej. Przywołują one wspomnienia domowych obiadów, gdy najlepsze tego typu pierogi wykonywały nasze babcie. Przepisy na farsz często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Najsmaczniejsze pierogi ruskie są ze śmietaną. O dziwo – wielu smakoszom odpowiada także opcja posypania cukrem.
2. Pierogi z kapustą i grzybami
Absolutnie wigilijny “must have” w każdym polskim domu. Farsz przygotowuje się z kiszonej kapusty oraz suszonych grzybów, wszystko to jest oczywiście też odpowiednio doprawione. Grzybowy smak warto podkreślić ostrymi przyprawami. Idealnie smakują z wigilijnym barszczem i delikatną okrasą z roztopionego masła. Niezależnie, o jakiej porze skosztujemy, zawsze przywołują wspomnienia świąteczne.
3. Pierogi z mięsem
Coś dla smakoszy, którzy cenią wyłącznie kaloryczne rozwiązania. Do pierogów nadaje się właściwie każde mięso. Najlepiej sprawdza się jako farsz to drobno zmielone. Do farszu mięsnego nie zaszkodzi dodać ziół oraz solidnej porcji przypraw. Dzięki temu smak będzie jeszcze intensywniejszy. Od kilku sezonów furorę w Polsce robią “pielmienie” czyli tradycyjne pierożki ukraińskie. Farsz stworzony jest na bazie wołowiny. Idealnie smakują z octem i majonezem oraz dodatkiem szczypiorku, co w naszej tradycji kulinarnej może się wydawać dosyć zaskakujące.
4. Pierogi z kaszą i dodatkami
Kasza gryczana, zarówno ta biała, jak i palona, idealnie sprawdza się jako farsz do pierogów. Wszelkie dodatkowe uzupełnienie farszu można w tym momencie traktować indywidualnie. Dodać można np. czerwoną fasolę, podsmażony na patelni por, kawałki mięsa lub ryby. Sprawdzi się też dodatek ziemniaczany lub serowy.
5. Pierogi z owocami
Polacy lubią również pierogi serwowane na słodko, szczególnie w czasie wakacji, gdy na różnorodność owoców sezonowych raczej nie możemy narzekać. Latem na polskich stołach królują więc pierogi z jagodami, truskawkami lub śliwkami. Niezbędnym do nich dodatkiem jest zimny jogurt lub śmietana, a także solidna posypka z cukru. Pierogi z owocami są lubiane zwłaszcza przez dzieci. Stanowią świetne połączenie drugiego dania oraz deseru.
Dziękujemy cukierni Wulkan-Ciastka.pl za pomoc przy stworzeniu artykułu.
Świetne kompendium o pierogach.