jak ćwiczyć kreatywność

Dlaczego i jak ćwiczyć kreatywność?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Czy kreatywność ma wpływ na nasze samopoczucie? W czym pomaga nam twórcze myślenie? W jaki sposób możemy rozwijać kreatywność i dlaczego warto? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.


Co to jest kreatywność?

Kreatywność to cecha, którą posiada każdy. Jednak nie każdy w równym stopniu. Aby wyzwolić twórcze myślenie należy to nieustannie ćwiczyć. To dlatego dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się malować, rysować, grać na instrumentach itd. Wszystkie te czynności sprawiają, że rozwija się ich kreatywność, a przy tym inne ważne umiejętności, które mogą przydać się w późniejszym życiu. Nie należy tego bagatelizować.

Dorośli również powinni zadbać o to, by rozwijać swoje twórcze myślenie. Kreatywność to jedna z podstawowych cech, która jest wymagana od przyszłego pracownika – na bardzo różnych stanowiskach. Dlatego warto zastanowić się, co możemy zrobić, by stać się osobami bardziej kreatywnymi.


Kreatywność w pracy

Istnieje sporo powodów, dla których warto ćwiczyć kreatywność niezależnie od wieku. Jednym z nich jest kwestia związana z pracą. Kreatywne myślenie pomaga nie tylko w wykonywaniu powierzonych zadań, ale również w znalezieniu pracy. Obecnie to jedna z podstawowych cech, której wymaga się od pracowników, nie tylko na stanowiskach biurowych. Osoby kreatywne łatwiej radzą sobie z powierzonymi zadaniami i szybciej udaje się im osiągnąć sukces zawodowy. Poświadczają to liczne badania na ten temat.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak przygotować doskonałą kawę?


Odporność na stres

Osoby, które są bardziej kreatywne łatwiej radzą sobie w trudnych, stresujących sytuacjach w pracy czy w szkole. Dlatego też bardzo ważne jest ćwiczenie twórczego myślenia. Kreatywność pozwala w szybki sposób znaleźć sposób na poradzenie sobie z problemem. Kreatywne osoby są bardziej zmotywowane do działania i szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. Dlatego to bardzo istotna cecha, której wymaga się od pracowników.


Lepsze samopoczucie osób kreatywnych

Nic tak nie wpływa na nastrój, jak kreatywne podejście do różnego rodzaju czynności. Ludzie kreatywni są bardziej optymistycznie nastawieni do świata i są bardziej otwarci na nowe sytuacje. Nieszablonowe myślenie, spoglądanie na świat z różnych perspektyw, brak ograniczeń – to sprawia, że nasze samopoczucie jest o wiele lepsze.


Wpływ na naukę

Kreatywność jest niezwykle istotna podczas nauki, dlatego dobrze jeśli dzieci już od najmłodszych lat rozwijają w pełni tę cechę przez różnego rodzaju ćwiczenia. Dzięki twórczemu myśleniu łatwiej jest nam się skoncentrować oraz zapamiętać nowe informacje. Kreatywność okazuje się niezwykle przydatna przy nauce języków obcych. Poza tym, dzięki rozwijaniu tej cechy poprawia się szybkość naszego myślenia oraz zapamiętywania.


Lepsza motywacja

Ćwicząc kreatywność zyskujemy lepszą motywację do wykonywania różnych działań. Twórcze myślenie pozwala nam na szybsze znajdowanie rozwiązań oraz pomysłów, a to z kolei sprawia, że łatwiej nam uzyskać oczekiwany cel. Dzięki ćwiczeniom na kreatywność budujemy swoją motywację.


Dodaj komentarz