praca w wielkiej brytanii

Praca w Wielkiej Brytanii 2019 – jakie są najpopularniejsze zawody?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wyspy – ten do niedawna najpopularniejszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków dziś plasuje się poza najważniejszą piątką najchętniej wybieranych krajów, do których wyjeżdżają rodacy. Niemniej jednak nadal sporo jest ofert zatrudnienia po drugiej stronie kanału La Manche. W jakiej branży i na jakim stanowisku obecnie najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie? Sprawdźmy.

Spadek zainteresowania pracą w Wielkiej Brytanii ma swoje początki w 2016 roku i był spowodowany niepewną sytuacją polityczną, a konkretnie Brexitem. Polacy nie wiedząc, jak długo i na jakich warunkach będą mogli pracować w UK, wybrali pewniejsze destynacje jak np. Niemcy, które z racji swojej terytorialnej bliskości z Rzeczpospolitą oraz wysokich zarobków są obecnie najczęściej wybieranym krajem do pracy za granicą.

Następnie w top 5 plasują się Holandia, Francja, Belgia i Skandynawia. Mimo tych tendencji praca w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii nadal jest poszukiwana.


Hotel, restauracja, dom opieki, szpital, warsztat samochodowy – tam z pewnością znajdzie się zatrudnienie

Z analiz portalu pracujwunii.pl wynika, że najwięcej zamieszczanych w tym serwisie ofert pracy z Wielkiej Brytanii dotyczy sektora turystyczno-hotelarsko-gastronomicznego. Ta branża niezmiennie od kilkunastu lat poszukuje pracowników. Drugim obszarem cierpiącym na brak siły roboczej jest produkcja, następnie branża szeroko pojętej opieki. W związku z coraz szybciej starzejącą się populacją i rozejściem się więzi rodzinnych, w bogatych społeczeństwach trend pozyskiwania personelu opieki z innych krajów nie słabnie.

Poszukiwani są zarówno opiekunowie osób starszych, fizjoterapeuci, pielęgniarki, a także pomoce domowe i opiekunki do dzieci. Sporo ofert pracy dotyczy też sektora medycznego – na Wyspach znajdą zatrudnienie lekarze specjaliści (m. in. chirurdzy, dentyści, hematolodzy, pediatrzy) jak również interniści i ratownicy medyczni. Gałąź sektora mechanicznego i ogólnie pojętej motoryzacji to kolejna dziedzina, w której publikowana jest przeważająca większość ogłoszeń o pracę.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii poszukiwani są też niszowi specjaliści związani z produkcją łodzi i jachtów – laminiarze, stolarze okrętowi, monterzy wyposażenia statków, elektrycy i lakiernicy.


Na co można liczyć?

Zdecydowana większość pracodawców proponuje kandydatom zatrudnienie na umowie o pracę lub na brytyjskich kontraktach, poszukując personelu na stałe. Przeważają ogłoszenia gwarantujące zakwaterowanie pracownikom (zwłaszcza w branży HORECA czy w sektorze opieki), choć coraz więcej jest ofert, które mają gotowe rozwiązanie najczęstszego problemu obcokrajowców, jakim jest znalezienia lokum. Jeśli chodzi o zapewnianie pracownikom transportu i wyżywienia, to rynek brytyjski w większości ogłoszeń tego nie oferuje. Może to być związane z faktem, że większość rekrutacji do pracy w Wielkiej Brytanii prowadzonych jest przez brytyjskie agencje pośredniczące, które same nie zatrudniają pracowników, a jedynie łączą ich z przyszłym pracodawcą, pozostawiając kwestię dojazdów do pracy i wyżywienia w gestii nowo zatrudnionych.


A do jakiej pracy Polacy są skłonni wyjechać?

To, jaki personel jest najbardziej poszukiwany przez zagranicznych pracodawców, to jedno, a jak na oferty pracy z Wielkiej Brytanii reagują rodacy? Jaka praca jest przez nich najbardziej poszukiwana?

Według portalu pracujwunii.pl największym zainteresowaniem w ciągu ostatniego roku cieszyły się oferty z branży logistyka/magazyny/pakowanie – 32% wszystkich aplikacji z analizowanego okresu dotyczyło ogłoszeń oferujących pracę w tych branżach. Druga w kolejności to branża hotelarsko-gastronomiczna – 14% odpowiadających na oferty pracy wybiera zatrudnienie w tym sektorze. Powodzeniem cieszą się także oferty z przemysłu spożywczego i produkcji spożywczej, pracy fizycznej oraz branży opieki.

Zainteresowanie konkretnymi sektorami przekłada się na stanowiska, na jakie aplikują kandydaci – najchętniej klikany jest przycisk „aplikuj” pod ofertami na etat magazyniera, pracownika produkcji, pracownika fizycznego czy pakowacza lub komisjonera. Można zauważyć, że większą popularnością cieszą się pozycje niewymagające zaawansowanych kwalifikacji, dające pracę na start i pozwalające łatwiej i bez dodatkowego stresu rozpocząć życie w nowym kraju. Jest to słuszny wybór w przypadku osób rozpoczynających pracę na Wyspach, który daje możliwość zmiany pracy już na miejscu.

W opozycji do ofert z podstawowymi kwalifikacjami sytuują się ogłoszenia poszukujące osób ze specjalistycznymi kompetencjami – jak np. kelnerów i kucharzy, mechaników, stolarzy, pracowników budowlanych czy kierowców. One także generują sporo aplikacji i są poszukiwane przez kandydatów.


Jakich ofert pracy w Wielkiej Brytanii szukają Polacy?

Polacy nie przykładają specjalnej wagi do kwestii czy dany pracodawca gwarantuje w pracy wyżywienie – ten czynnik nie ma większego znaczenia, jeśli analizujemy procent aplikacji na ogłoszenia oferujące to świadczenie, a tymi, które tego nie mają. W przypadku ofert pracy za granicą jeszcze nie jesteśmy przyzwyczajeni, że jest to element must-have każdego ogłoszenia tego typu. Raczej odsetek ofert zawierających ten benefit jest mały i dotyczy głównie sektora gastronomicznego, gdzie pracownicy mają zapewnione jedzenie w standardzie. Inaczej jest w przypadku ofert zapewniających zakwaterowanie – te są cztery razy chętniej wybierane przez kandydatów. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy stałej, bowiem prawie 65% wszystkich aplikacji na ogłoszenia dotyczy właśnie takich ofert.

Analizy pokazują, że oferowane przez pracodawców prace w większości są zbieżne z zainteresowaniami kandydatów, którzy poszukują pracy w Wielkiej Brytanii. Tak jest w przypadku branż i stanowisk pracy, rodzaju pracy (tego, czy jest to praca dorywcza czy stała) oraz formy zatrudnienia. Wydaje się, że tendencja oferowania zakwaterowania pracownikom będzie się umacniać, gdyż jest to istotny i oczekiwany element z punktu widzenia kandydatów poszukujących zatrudnienia za granicą.


 

Dodaj komentarz