smarthome

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Artykuł zaktualizowany 19 maja 2022


Coraz więcej gospodarstw domowych zaczyna korzystać z rozbudowanej automatyki. Na szereg usprawnień technicznych decydują się zarówno młodzi single, jak i rodziny z dziećmi czy osoby starsze. Zastanawiasz się, czym jest inteligentny dom? Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule!


Czym jest inteligentny dom?

Pojęcie inteligentny dom pojawiło się już w latach 90 ubiegłego wieku. Najczęściej termin ten opisuje wszelkie urządzenia i automatyzacje, które pozwalają na zdalne sterowanie poszczególnymi elementami wyposażania naszego domu. Co więcej system ten zakłada współpracę poszczególnych sprzętów, tworząc „inteligentny” ekosystem, który reaguje na zmieniające się otoczenie. Smart dom sam dostarcza nam tym samym potrzebnych informacji, dotyczących zużycia energii elektrycznej czy jakości powietrza. Udogodnienie to obejmuje także współpracę z czujnikami i detektorami ruchu oraz alarmami antywłamaniowymi i monitoringiem.

Postaw na wygodę w codziennym życiu!

Inteligentny dom to przede wszystkim wygoda. Technologia smart pozwala z jednej strony na zdalne sterowanie w zasadzie wszystkimi najważniejszymi instalacjami. Pozwoli Ci kontrolować monitoring, ogrzewanie podłogowe i wentylację mieszkania, a także system podlewania ogrodu. Z drugiej strony automaty będą pamiętać o wielu szczegółach dnia codziennego. Między innymi zamkną uchylone okno w czasie deszczu czy uzbroją alarm, gdy opuścimy mieszkanie.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych oraz osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki wygodnemu sterowaniu zdalnemu można wykonywać wiele czynności, na przykład kontrolować oświetlenie. Jest to także wygoda dla podróżników i osób spędzających dużo czasu poza domem. Kontrolowanie monitoringu oraz systemów alarmowych na odległość, zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Dodatkowo opcje spersonalizowania funkcji, pozwoli dostosować procesy do preferencji całej rodziny. Obsługa smart domu jest przy tym wyjątkowo prosta i intuicyjna. Możemy posługiwać się smartfonem, pilotem, głosem lub panelem sterowania. Dzięki temu nadaje się dla osób w każdym wieku niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego.

Inteligentny dom – oszczędność pieniędzy

Wszelka automatyka, oprócz wygody, ma na celu zmniejszenie naszych codziennych rachunków. Zdalne sterowanie ogrzewania pozwala na komfortowe zarządzanie instalacją z każdego miejsca na ziemi. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dużo pracują oraz wyjeżdżają na częste wyjazdy służbowe. Dzięki zastosowaniu inteligentnego domu włączysz kocioł, tylko gdy uznasz to za stosowane. Jednocześnie korzystanie z wygodnej aplikacji pozwoli Ci na stałe monitorowanie temperatury oraz innych parametrów.

Ciekawym urządzeniem jest także mechanizm odcinający dopływ prądu do gniazdek. Jest on szczególnie przydatny dla osób, które mają nawyk pozostawiania podłączonych ładowarek oraz urządzeń w trybie czuwania. Oszczędności umożliwiają także automatyczne kontrolery temperatury, które dostosują ją do obecności osób w mieszkaniu. Sprzęt ten pozwala nawet na automatyczne ustawianie optymalnego chłodzenia w lodówce. Liczne udogodnienia, które znacznie podwyższą poziom i wygodę Twojego życia znajdziesz w ofercie firmy ZAMEL, specjalizującej się w rozwiązaniach Smart.

Dodaj komentarz