fotowoltaika

Skąd wiedzieć, że fotowoltaika dla domu będzie się opłacać?

Artykuł zaktualizowany 30 maja 2021


Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na fotowoltaikę jest darmowa energia pochodząca wprost ze słońca. Dzięki fotowoltaice nie tylko dużo zaoszczędzimy, ale także zrobimy krok dla środowiska. Podpowiadamy, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu, aby cieszyć się niemal darmową zieloną energią.


Fotowoltaika dla domu

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wymaga od nas przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego. Pozwoli on określić moc i wielkość instalacji, a także przewidzieć koszty związane z jej zakupem i montażem. Pomocny w tym jest kalkulator fotowoltaiczny. Przy okazji audytu musimy sprawdzić, czy w sąsiedztwie powstaną nowe budynki. Panele fotowoltaiczne nie mogą być zacienione. Wówczas zaburzy to ich pracę.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Już podczas audytu fotowoltaicznego jesteśmy w stanie odpowiedzieć, czy fotowoltaika nam się opłaca. Dobrej jakości panele mają wieloletnią gwarancję a cała instalacja praktycznie jest bezobsługowa, co minimalizuje dodatkowe obciążenie finansowe. Koszty inwestycji w fotowoltaikę zależą od jej mocy i dofinansowania, z jakiego skorzystamy.

Nadwyżki energii odsyłane do sieci

Nasza instalacja fotowoltaiczna w czasie pracy może wytworzyć nadwyżki energii. Mamy możliwość magazynować je w sieci energetycznej, do której zostanie podłączona nasza instalacja. To duże ułatwienie w momencie, kiedy zabraknie nam energii. Wytwarzając energię na własny użytek stajemy się prosumentami. Pobierając naszą energię z sieci za niewielką opłatą mamy stałe źródło prądu. W ciągu roku możemy również odsprzedać wygenerowane nadwyżki energii.

Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną

Wspomniany wcześniej audyt fotowoltaiczny pozwala określić, czy w porównaniu do płaconych w ciągu roku rachunków za prąd, inwestycja będzie dla nas opłacalna. Możemy określić, ile zużywamy energii i czy mamy warunki niezbędne do zminimalizowania kosztów, jakie ponosimy za zużycie prądu. Profesjonalną firmą świadczącą kompleksowe usługi z dziedziny fotowoltaiki jest wielkopolskie SunErgo. Na stronie firmy znajduje się szczegółowa oferta, a także wskazówki dotyczące dobrania odpowiedniej instalacji (https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *