rolety do sypialni

Rolety czy żaluzje – co lepiej sprawdzi się w sypialni?

Artykuł zaktualizowany 14 października 2023

Sypialnia to niezwykle ważne, choć często niedoceniane pomieszczenie w naszych mieszkaniach. Powinna stanowić miejsce relaksu oraz być ostoją intymności. Dlatego też urządzając ją, warto zadbać o wybór osłon okiennych, które pozwolą stworzyć nam klimatyczną atmosferę oraz zapewnić sobie prywatność. Wśród najczęściej wymienianych rozwiązań znajdziemy rolety oraz żaluzje. Które z nich będą lepszym rozwiązaniem? Pora rozwiać wątpliwości. 

Żaluzje i rolety – najważniejsze różnice

Aby podjąć świadomą decyzję co do osłon okiennych w sypialni, warto poznać podstawowe różnice między nimi. Żaluzje składają się z poziomych, ruchomych lamel, które można regulować, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Lamelki żaluzji mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, plastik lub tkanina. W przypadku rolet mamy do czynienia z tkaniną lub materiałem, zwykle owijanym na wałek (jednak może również składać się w eleganckie fałdy, jak w przypadku rolet rzymskich). 

Wśród największych różnic pomiędzy tymi dwiema osłonami okiennymi wymienić możemy przede wszystkim montaż, który w przypadku żaluzji bywa nieco bardziej skomplikowany. Żaluzje zazwyczaj bywają też trochę droższe ze względu na materiały, jakie wykorzystywane są do ich produkcji. Jeśli zaś chodzi o precyzyjną kontrolę ilości wpadającego światła, żaluzje mają tu pewną przewagę nad tradycyjnymi roletami. Obecnie mamy jednak do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak np. rolety dzień i noc, które równie precyzyjnie ograniczają ilość światła. W kwestii zapewniania prywatności – obydwa te rozwiązania sprawdzają się równie dobrze. 

Rolety do sypialni

Rolety do sypialni to często wybierane rozwiązanie, które ma wiele zalet. Należy wymienić tutaj minimalistyczny, elegancki wygląd, który doskonale współgra z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Rolety materiałowe dostępne są w wielu różnorodnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy nas może wybrać rozwiązanie takie, które odpowiada jego wizji wykończenia sypialni. 

Wśród licznych zalet rolet wewnętrznych warto wymienić także stosunkowo prosty montaż i różne sposoby jego przeprowadzenia. Rolety możemy bowiem podwiesić przy suficie, zamontować je w kasetach sprawiających, że będą przylegać do szyby, lub przykręcić do ściany. 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że rolety występują w wielu wariantach. Wśród propozycji idealnych do sypialni możemy wymienić:

  • klasyczne rolety zaciemniające – wykonane z dość grubej tkaniny, zwijającej się na wałku;
  • rolety dzień i noc – będące połączeniem pasów zaciemniających i przepuszczających światło;
  • rolety rzymskie – również wykonane z tkanin, nie zwijają się jednak w rulon, lecz tworzą falbany będące doskonałą ozdobą okna. 

Żaluzje do sypialni

Żaluzje wciąż cieszą się ogromną popularnością jako osłony okienne w sypialni. Jest to spowodowane szeregiem czynników. Przede wszystkim pozwalają nam na regulację kąta nachylenia lameli, co umożliwia kontrolę nad ilością światła wpadającego do sypialni. Jednocześnie całkowite opuszczenie lameli pozwala nam odciąć się od świata zewnętrznego i zapewnić sobie prywatność, gdy tego potrzebujemy. 

Ponadto żaluzje mogą pomóc nam w stworzeniu odpowiednich warunków do snu. Po zaciemnieniu sypialni skutecznie blokują światło z zewnątrz, co jest szczególnie przydatne, jeśli w pobliżu naszego mieszkania znajdują się źródła światła, takie jak np. latarnie. Kolejną zaletą żaluzji jest ich elegancki wygląd. Poziome lamele mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, co pozwala na osiągnięcie całkowicie innego efektu. 

Wśród najpopularniejszych rodzajów żaluzji wymienić możemy:

  • żaluzje aluminiowe: lekkie i funkcjonalne, łatwe w montażu, doskonale pasujące do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz;
  • żaluzje drewniane: nadają sypialni przytulnego charakteru, są dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ekologiczne materiały;
  • żaluzje bambusowe: są lekkie i trwałe, pozwalają stworzyć egzotyczny wygląd sypialni. 

Podejmując decyzję dotyczącą osłon okiennych do sypialni, musimy mieć świadomość, że każda z nich ma swoje zalety. Dlatego też warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje oraz styl, w którym urządzamy sypialnię. Pozwoli nam to dokonać wyboru, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

Dodaj komentarz