czyszczenie stolu scierka

Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego z mieszkania?

Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020


Z alergią na roztocze boryka się ponad 6 milionów Polaków zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dolegliwości nasilają się przede wszystkim jesienią i zimą czyli w okresie grzewczym. Jak skuteczne pozbyć się roztoczy z domu?


Czym są roztocza?

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, żyjące praktycznie w każdym domu. Są różnych rozmiarów od kilkuset mikrometrów nawet do jednego milimetra. Nie zobaczymy ich gołym okiem. Najczęściej znajdują się w takich miejscach jak zasłony okienne, materace, meble tapicerowane, wykładziny dywanowe oraz dywany, koce, narzuty oraz w skupiskach kurzu, gromadzących się na podłodze. To idealne dla nich miejsca, ponieważ zapewniają im stały dostęp do pożywienia, którym jest ludzki naskórek.

Najbardziej optymalnymi warunkami do ich rozmnażania są miejsc o wysokiej temperaturze oscylującej od 17 do 30 stopni Celsjusza i o wilgotności powietrza około 80%. Sezon na roztocze trwa praktycznie cały rok. Natomiast jesienią i zimą, czyli w okresie grzewczym, można odczuć ich nagromadzenie. Dzieje się tak ze względu na zmniejszoną wentylację powietrza. W przypadku pojawienia lub nasilenia się objawów, warto zwrócić się do lekarza. W zależności od dolegliwości, lekarz może zalecić leki antyhistaminowe.

Jakie są objawy na alergię roztoczy kurzu domowego?

Objawy alergii na roztocze występują przez cały rok i dotykają głownie układu oddechowego. Wśród najczęstszych wymienia się m.in. kichanie, kaszel oraz problemy z oddychaniem, zatkany nos i katar, jak i piekące i czerwone oczy oraz łuszczące się zmiany skórne.  Może prowadzić do występowania atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek.

Co więcej, bagatelizowanie objawów może skutkować o wiele poważniejszymi problemami zdrowotnymi takimi jak astma oskrzelowa. Objawy te nasilają się gdy rozpoczyna się okres grzewczy. Zarówno w domach, jak i mieszkaniach następuje nagła miana warunków m.in. brak wietrzenia oraz ciepło.

Jak ograniczyć działanie alergenów roztoczy kurzu domowego?

Ze względu na dolegliwości, jakie niosą za sobą roztocza kurzu domowego, a także możliwość pojawienia się problemów zdrowotnych, należy ograniczyć ich działanie. Warto wiedzieć, że roztocza nie lubią ani zbyt wysokiej temperatury, ani zbyt niskiej. W tym celu przede wszystkim:

  • regularnie pierz pościel, poduszki, kosze i pluszowe zabawki,
  • co jakiś czas wkładaj zabawki do zamrażalnika
  • ogranicz liczbę dywanów i wykładzin dywanowych, ciężkich zasłon, beli tapicerowanych
  • używaj odkurzaczy z filtrem HEPA, który zatrzymuje wszelkie drobiny. Ciekawe propozycje znajdziesz na stronie https://4winds.pl/ranking-odkurzaczy/,
  • staraj się utrzymywać w mieszkaniu temperaturę około 21 stopni Celsjusza oraz wilgotność poniżej 50%,
  • regularnie wietrz mieszkanie,
  • systematycznie wietrz pościel, wystawiając ją np. na balkon lub ogródek.
  • Regularnie wietrz lub odkurzaj materace,
  • używaj środków roztoczobójczych,
  • kurz ścieraj tyko i wyłącznie wilgotną szmatką, najlepiej z maseczką ochronną na twarz i nos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *