salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim – jak go zaaranżować?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Styl skandynawski stał się w ostatnim czasie bardzo modny i coraz więcej mieszkań jest urządzanych właśnie na ten wzór. Czym charakteryzuje się takie wnętrze? Dlaczego styl skandynawski jest taki popularny? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji.


Styl skandynawski w salonie

Aranżacja wnętrz nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele osób nie potrafi zdecydować się na to, jak ostatecznie będzie wyglądało mieszkanie. Wybory łatwiej dokonywać jeśli wiemy przynajmniej jaki styl preferujemy. Wzorów i pomysłów jest mnóstwo i z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się styl skandynawski, który charakteryzuje się przede wszystkim prostotą oraz minimalizmem. Mieszkania urządzone w ten sposób wyglądają bardzo stylowo i urządzone są w funkcjonalny sposób. Możemy w ten sposób urządzić całe mieszkanie lub tylko poszczególne pomieszczenia.

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są funkcjonalne oraz przestronne. Charakteryzuje je minimalizm, prostota oraz designerski wystrój. Urządzając salon w stylu skandynawskim warto wziąć pod uwagę kilka elementów takich jak kolory ścian oraz podłóg, rodzaj mebli oraz dekoracje. Bardzo ważne jest również oświetlenie, najlepiej jeśli pomieszczenie będzie oświetlone w jak największym stopniu przez naturalne światło.


Kolory w salonie

Barwy, które są dominujące w stylu skandynawskim to biel oraz szarość, które często połączone zostają z nieco ciemniejszymi dodatkami. Aranżacje tego typu stawiają na minimalizm pod każdym względem, nawet kolorów. Dlatego też bardzo często możemy spotkać mieszkania, w których wszystkie elementy wyposażenia przyjmują podobny kolor. Istotne jest to, że są to zazwyczaj bardzo jasne kolory, a szczególnie biel, która dominuje w stylu skandynawskim. Celem jest jak największe rozjaśnienie pomieszczeń.

Meble oraz dekoracje mogą stanowić pewien kontrast dla jasnych ścian oraz podłóg. Ciekawie prezentują się kolorowe dodatki, takie jak poduszki, koce, klosze czy wazony. Charakterystyczne okazują się także różnego rodzaju ramki oraz lustra powieszone na ścianach. Geometryczne kształty oraz symetria to także cecha stylu skandynawskiego. Pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać z ilością dodatków – liczy się minimalizm oraz prostota.


Materiały

Istotne są także materiały, z których wykonane są poszczególne elementy wyposażenia. W stylu skandynawskim dominuje drewno. Drewniana podłoga oraz meble wpasowują się w tego typu aranżację. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble wykonane z palet oraz skrzynek po owocach. Ciekawie wykończone i pomalowane świetnie prezentują się w salonie. Z palet możemy stworzyć kanapę czy stolik. Skrzynki po owocach mogą posłużyć jako półki czy skrzynki na różne przedmioty. Liczy się przede wszystkim naturalność.


Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. W stylu skandynawskim liczy się duża przestrzeń oraz jasność. Dobrze jeśli salon będzie w jak największym stopniu oświetlony przez światło naturalne. Zrezygnujmy z firanek oraz ciężkich, ozdobnych zasłon – nie wpisują się w styl skandynawski. Zamiast tego możemy zdecydować się na żaluzje lub rolety czy zwiewne, jasne zasłonki, które podkreślą całą aranżację wnętrza.


Dodaj komentarz