zdjęcie-salonu-z-dywanem-na-środku-pokoju

Dywany sznurkowe – świetny pomysł na wykładzinę do domu?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Dywany sznurkowe niekiedy nazywane są również dywanami sizalowymi bądź płasko tkanymi. Nie posiadają one runa i pęczków, a więc są bardziej odporne na zabrudzenia niż dywany innego rodzaju. Nie są puszyste, ale za to ich wzornictwo bywa efektowne i oryginalne. Dywany sznurkowe sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych.


Z jakiego materiału wykonywane są dywany sznurkowe?

Dywany sznurkowe często nazywane są również dywanami sizalowymi. Jednak tak naprawdę oryginalny dywan typu Sizal tkany jest z naturalnych włókien, które pochodzą z agawy sizalowej. Nie jest on sztucznie barwiony. Produkowany jest ręcznie za sprawą klasycznej techniki tkackiej. Sizal to zdecydowanie najtwardsze i najmocniejsze włókno naturalne. Z tego powodu dywany z niego wykonane są niezwykle trwałe. Sprawdzają się nawet na zewnątrz np. na tarasie czy werandzie. Obecnie popularne dywany sznurkowe nie są raczej tkane ze wspomnianego sizalu. Do ich produkcji wykorzystywana jest wełna i materiały syntetyczne.


Gdzie najlepiej sprawdzają się dywany sznurkowe?

Klasyczne dywany sznurkowe cechują się ścisłym i raczej twardym splotem. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mieszkają zwierzęta gubiące sierść. W takim dywanie nie zaplątują się sierść zwierząt czy niewielkich rozmiarów śmieci. Odkurzacz można go zwykłą szczotką do dywanów. Poza tym dywany sizalowe sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach takich jak kuchnia i jadalnia. Można ustawić je bez obaw pod stołem i krzesłami. Z uwagi na swoją twardość dywan sznurkowy jest odporny na zagniecenia i nie odkształca się pod wpływem ciężaru mebli.


Zalety dywanów sizalowych

Dywany sznurkowe uważane są za bardzo wytrzymałe i jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Nie wycierają się z biegiem lat, nie mechacą i mogą służyć przez długi czas. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, że są one przyjazne dla środowiska naturalnego. Posiadają właściwości antystatyczne. Dywany wykonane z sizalu nie są produktami łatwopalnymi, a więc umieścić je można nawet w pobliżu kominka. Posiadają specjalną budowę, która skutecznie izoluje dźwięki i wycisza wnętrze. Runo sizala to świetny izolator ciepła. Zapobiega jego uciekaniu z pomieszczenia, bo działa jako warstwa izolacyjna.

Co ciekawe, dywany sznurkowe nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o ich regularnym odkurzaniu z piasku, kurzu czy sierści zwierząt. Odkurzane 2-3 razy w tygodniu pięknie prezentują się przez wiele długich lat, nie tracąc nic ze swoich właściwości.


 

 

Dodaj komentarz