róże w doniczce na tle desek

Jak wykorzystać kwietniki w aranżacji wnętrza?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Czasami mamy ochotę zmienić coś w aranżacji naszej przestrzeni, jednak nie chcemy wydawać majątku na nowe meble. Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzą nam kwietniki! Możemy dzięki nim stworzyć niepowtarzalny wystrój i odmienić zwykły salon na wnętrze z charakterem, rodem z katalogów.


Jak domowy stojak na kwiaty może pomóc w zaaranżowaniu wnętrza?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stojaków na kwiaty. Dzięki rozmaitym kształtom możemy tworzyć w przestrzeni złudzenia wizualne, np. jeżeli umieścimy wysoki pionowy stojak w niskim pomieszczeniu, uzyskamy efekt optycznego podniesienia sufitu.

Natomiast z zastosowaniem dużego, wielopoziomowego stojaka  w obszernych wnętrzach, zrównoważymy nieco proporcje kompozycji przestrzeni.

Decydując się na dużo kwiatów można wykorzystać stojak https://www.versanis.pl/Stojak-uniwersalny-4-ka-mniejsza-drewniana-okleina,p,497, warto ustawić go w wyeksponowanym punkcie pomieszczenia. Stojaki węższe, pojedyncze mogą natomiast stanowić wypełnienie pustej przestrzeni pomiędzy ścianą a telewizorem.

Oprócz modernistycznych kwietników do wyboru mamy również bardziej fantazyjne, które warto wyeksponować, a także bezpośrednio zawieszane na ścianę. Idealnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ nie będą zabierały miejsca na podłodze, a dzięki zastosowaniu roślin wiszących, zaprezentują się równie efektownie.


Jakie rośliny wyeksponować na kwietniku?

Najczęściej w aranżacji wnętrz kierujemy się estetyką, jednak w przypadku doboru roślin, prócz walorów estetycznych, warto zwrócić uwagę również na to jaki wpływ mają one na nasze zdrowie. Istnieją gatunki, które wspaniale oczyszczają powietrze jak np. dobrze znana paprotka. 

Możemy umieścić ją na samym szczycie wielopoziomowego stojaka – zadbana zrobi niesamowite wrażenie. Kolejną tego typu rośliną jest bluszcz pospolity, który z kolei idealnie będzie nadawał się do kwietników ściennych, wiszących. Palma koralowa sprawdzi się w trudnych warunkach. Wybierzmy ją jeżeli planujemy postawić stojak z kwiatami z dala od okna.


Jak wybrać kwietnik idealny?

Idealny kwietnik to taki, który oprócz tego, że będzie funkcjonalny, podkreśli też charakter wnętrza. Wybierając stojak, zwróć uwagę na jego wysokość, aby podlewanie kwiatów nie stało się uciążliwym zajęciem. Idealnie sprawdzą się kwietniki sięgające pasa.

Do małych pomieszczeń warto wybrać kwietniki wiszące, ten zabieg pozwoli stworzyć nam wymarzone kompozycje kwiatowe i jednocześnie zaoszczędzić miejsce, Zwróćmy uwagę na solidną podstawę, aby rośliny stały na nim stabilnie.


Nowoczesny, retro, a może klasyczny

Do wnętrz typu vintage idealne będą stalowe i miedziane konstrukcje, ale kto powiedział, że nie użyjemy ich również do ożywienia salonu w stylu klasycznym. Prosty, stalowy stojak będzie świetnie wpasowywał się w modernistyczne i futurystyczne wnętrza, jednakże będzie on uniwersalnym rozwiązaniem do każdego typu pomieszczeń.

Kwietników jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać kilka podobnych lub fantazyjnie je ze sobą łączyć, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Jedno jest pewne, bez względu na wybrany model, dzięki stojakom na kwiaty, Twój dom zyska nowy, niepowtarzalny wygląd, a aranżacje będzie można dowolnie modyfikować dobierając rośliny.


 

Dodaj komentarz