luksusowy apartament

Jak dobrać kaloryfer do rozmiaru pomieszczenia?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2020


Najważniejszymi parametrami technicznymi, jakie bierzemy pod uwagę przy doborze właściwych grzejników jest ich moc grzewcza, uzależniona od  kubatury pomieszczeń oraz sposób zasilania urządzeń peryferyjnych w domu lub mieszkaniu.


Sposób zasilania urządzeń peryferyjnych

W zależności od położenia instalacji grzewczej w domu rozróżniamy:

– grzejniki zasilane z boku – gdy instalacja rozprowadzana jest w ścianach;  

– zasilanie z podejściem od dołu – gdy zasilanie położone jest po podłodze.

Należy zwrócić szczególną uwagę na króćce instalacyjne urządzeń peryferyjnych czy są zgodne z wlotami i wylotami instalacji grzewczej w pomieszczeniach naszego lokum.


Dobór grzejnika a moc grzewcza

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników panelowych jedno lub dwupłytowych, ze względu na minimalne odległości wysokości grzejnika od podłogi i parapetu ( około 10 cm).  Przy zmniejszeniu jego wysokości do 7 cm (wolne miejsce od podłogi i parapetu) należy zwiększyć jego moc o około 10 %. Długość grzejnika uzależniona jest od jego mocy grzewczej. Im dłuższy grzejnik tym większa jego moc.  Jeżeli w projekcie nie mamy założonej mocy grzewczej grzejnika to można posłużyć się prosta kalkulacją Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, zapotrzebowanie na ciepło wynosi w zakresie 60-200 W/m2.

– W domach z dobrą izolacją gdzie współczynnik k=0.3 W/m2 K (p[przeważnie są to domy z izolacją styropianowa 10 cm oraz wykonane z gazobetonu odmiany 400 i grubości 36,5 cm) wynosi około 60-70 W/m2;  

– w domach z ograniczona izolacja K=0.7 (5 cm styropianu) wymagane jest 100 W/m2;

– w domach bez izolacji K-1.2-1.5 – należy przyjąć 130-140 W/m2., dla domów parterowych  nawet 200 W/m2.

Dobierając grzejniki z tabeli należy uwzględnić również  obliczeniowe parametry wody w instalacji c.o. oraz współczynniki korekcyjne. Instalacja grzewcza, którą  zasila wiszący kocioł gazowy może pracować na parametrach 80/60oC albo 75/65oC – grzejniki należy dobrać bezpośrednio z tabeli.
Dla wielkości nie będących standardowymi, takimi jak np. 90/70oC, w tabeli ze współczynnikami odnajdujemy współczynnik korekcyjny 0,8 i mnożymy jego wartość przez zapotrzebowanie na ciepło.

Przykładowo i wyliczenia dla instalacji 90/70oC:

Pokój 15 m2; izolacja ścian 5 cm styropian; źródło ciepła- kocioł gazowy ( WSP. Korekcji 0.8). Przeliczając moc grzejnika:

Q= 15 m2 X 100 W/m2 X 0.8= 1200 W


Grzejnik do łazienki

Dobierając grzejnik do łazienki, poza stroną estetyczną urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego moc cieplną oraz straty ciepła pomieszczeń. Zazwyczaj przyjmuje się je  130-150 W/m2. W katalogach moc cieplna grzejników podawana jest przy parametrach obliczeniowych 75/65/20oC, gdzie: odpowiednio: 75oC oznacza temperaturę zasilania, 65oC temperaturę powrotu, a 20oC temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na parametry obliczeniowe.

Temperatura obliczeniowa dla łazienki wynosi 24oC, inna niż katalogowa może być również temperatura czynnika grzewczego. Przy doborze grzejnika należy stosować współczynniki korekcyjne uwzględniające zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.  Moc grzejnika w łazience będzie tez uzależniona od jego podłączenia do zasilania. Największą moc cieplną grzejników łazienkowych uzyskujemy dla podłączenia krzyżowego góra-dół. W przypadku podłączenia dół-dół moc grzejnika jest o 5–10% mniejsza od wcześniej wspomnianego. Najmniej korzystne, ze względu na wydajność cieplną jest podłączenie dół-góra. W takim układzie moc grzejnika spada o 30–40%. Dlatego też nie jest ono zalecane.


 

 

Dodaj komentarz