grzejniki dekoracyjne

Czym są grzejniki dekoracyjne?

Artykuł zaktualizowany 2 listopada 2021


Instalacje centralnego ogrzewania kojarzą nam się z cechami typowo funkcjonalnymi. Jednym słowem mają zapewnić odpowiedni komfort cieplny w naszych domach czy mieszkaniach.


Instalacje grzewcze a estetyka

Większość producentów urządzeń i akcesorii CO zazwyczaj zwraca uwagę na ich parametry użytkowe w budynku. Natomiast względy estetyczne schodzą na drugi plan. Co prawda kotły CO czy bojlery do wody można ukryć w piwnicy, kotłowni lub w specjalnym schowku, żeby nie raziły swoim wyglądem. Natomiast już grzejniki stalowe czy inne urządzenia peryferyjne instalacji grzewczej trudno zakamuflować w naszych pomieszczeniach.

Aranżując nasze mieszkanie staramy się zwrócić szczególną uwagę na drobiazgi, dodatki i szczegóły we wnętrzu, tak aby wszystko razem ze sobą współgrało. A tu biały prostokątny grzejnik konwektorowy, który często nie pasujący do niczego, może nam zepsuć całą naszą kompozycję pomieszczenia. Co w takim wypadku robić ?


Dekoracyjne grzejniki, jako element aranżacji wnętrza

Jednym z rozwiązań, na które decydujemy się jest założenie długich zasłon i firanek, aby ukryć tego typu obiekty w naszym domu. Jednakże tego rodzaju aranżacja okna nie zawsze wszędzie wpisuje się w całą estetykę wnętrza.

Drugim rozwiązaniem powszechnie stosowanym jest pomalowanie kaloryfera oraz widocznej instalacji grzewczej pod kolor ścian, aby zminimalizować efekt dysharmonii w pomieszczeniu. Na rynku ogrzewania możemy już spotkać tak zwane modele ekskluzywne grzejników, które oprócz swoich cech typowo funkcjonalnych (dostarczania ciepła), stanowią ozdobę wnętrza. Mają one zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Wijący się wąż na ścianie w wybranym kolorze i fakturze nada industrialnego charakteru każdej nowoczesnej łazience. Zamontowany prostopadle do ściany, w kształcie orurowań, może być czymś w rodzaju ażurowej przesłony, dzielącej pomieszczenie.

Czy grzejnik musi wisieć pod oknem ? Kolorowe kostki do gry, ustawione pionowo do sufitu w kącie pokoju nastolatka czy salonu to sposób na nietuzinkowy styl pomieszczenia. Ciekawe kształty tych urządzeń stanowią niepowtarzalny element dekoracyjny. Na ich estetykę wpływają również zamontowane dodatki. Przeważnie są to ekrany, wykonane z drewna, blachy perforowanej, stali nierdzewnej lub lustra. Wyglądają one niekiedy jak prawdziwe dzieła sztuki.

Nad formą i estetyką wykonania tych urządzeń oraz ich kolorystyką pracują wybitni projektanci. Ich wzornictwo stara się być oryginalne w swoim wykonaniu, najczęściej nawiązujące do minimalizmu i retro. Dekoracyjne grzejniki stalowe ( produkowane ze stali nierdzewnej) są pokrywane farbą metodą proszkową w wielu kolorach RAL. Dostępne są również w wersji chromowanej ( chrom galwanizowany). Koszt tych urządzeń jest dość wysoki, bo nawet kilka tysięcy złotych.


 

Dodaj komentarz