płytki ceramiczne łazienka

Płytki ceramiczne w łazience – czy warto je wykorzystać?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Większość osób nie potrafi wyobrazić sobie łazienki bez płytek. Czemu akurat to one, spośród dziesiątek dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych, cieszą się w naszych łazienkach największą popularnością? Czy to jedynie kwestia przyzwyczajenia? A może bronią się one swoimi właściwościami?


O plusach i minusach płytek łazienkowych opowiada Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Kilka lat temu portal homebook.pl przeprowadził badania poświęcone stanowi polskich łazienek. Wynikało z nich, że w naszym kraju najpopularniejszymi materiałami do wykańczania ścian i podłóg w tym pomieszczeniu, pomimo dynamicznie zmieniających się trendów wnętrzarskich, pozostają niezmiennie płytki ceramiczne. Bardzo rzadko decydujemy się na użycie innych materiałów. Skąd to przywiązanie to płytek?


Płytki ceramiczne w łazience: jedyne rozsądne wyjście?

Płytki ceramiczne są cenione za swoją wytrzymałość, odporność i duże walory dekoracyjne. Ponadto bardzo łatwo utrzymać je w czystości, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienek. Wystarczy jedynie przetrzeć ich powierzchnię. Kolejną niewątpliwą zaletą płytek jest ich ogromna różnorodność. Na rynku dostępne są najróżniejsze wzory, kształty i kolory, możemy zatem bez problemu stworzyć łazienkę o niemal dowolnym wystroju.

łazienka monochromatyczna


Jak zauważa Maciej Balcerek: – Płytki ceramiczne doskonale znoszą upływ czasu. Mogą służyć długimi latami. To dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań, bo łazienka jest jednym z najrzadziej remontowanych pomieszczeń w domu. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w jej przypadku zakres prac i możliwych wydatków się poszerza, bo niemal każdy remont łączy się z kosztowną wymianą sprzętów oraz koniecznością montażu armatury sanitarnej.

łazienka z drewnianą zabudową


Wady płytek ceramicznych

Nie ma róży bez kolców. Płytki ceramiczne są raczej zimne i przez to nieprzyjemne w dotyku, więc chodzenie po nich boso może powodować lekki dyskomfort. Ponadto wykładając podłogę gładkimi, błyszczącymi płytkami musimy liczyć się z tym, że w naszej łazience będzie dosyć ślisko. A co za tym idzie – niebezpiecznie.

łazienka z drewnianymi elementami

– Przy wyborze płytek podłogowych do łazienki należy zwrócić baczną uwagę na ich antypoślizgowość. Współczynnik ten oznacza się za pomocą symboli od R9 do R13. Im wyższy parametr, tym mniej śliska płytka. W przypadku domowych pomieszczeń sanitarnych odpowiednią przyczepność w zupełności zapewniają płytki o kącie poślizgu klasy R10 – ostrzega Maciej Balcerek.

Co zamiast płytek ceramicznych? Popularną alternatywą dla płytek ceramicznych jest kamień naturalny, który doskonale sprawdza się jako okładzina ścian i podłóg. To materiał trwały, elegancki i solidny, choć zdecydowanie najkorzystniej prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach – na małej przestrzeni może nieco przytłaczać i prowadzić do poczucia ciężkości. W łazience o niewielkim metrażu kamień najlepiej wypada w charakterze ozdoby, detalu, który nadaje wnętrzu charakteru.


łazienka z oświetleniem led

Uwaga: kamień wymaga odpowiedniej, powtarzanej raz na kilka lat impregnacji. Poza tym należy pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności – w takich warunkach najlepiej radzą sobie płyty wykonane z granitu i marmuru.


 

Dodaj komentarz