kinkiet

Kinkiety do łazienki – jak wybrać najlepsze?

Artykuł zaktualizowany 20 grudnia 2020


W łazienkach spędzamy każdego dnia naprawdę sporo czasu na rozmaitych czynnościach pielęgnacyjno-higienicznych. W wielu przypadkach do prawidłowego wykonywania zabiegów potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia.


Oprócz lamp sufitowych w łazienkach montuje się zatem praktyczne kinkiety, które doświetlają przestrzeń i dają komfort wykorzystywania tego pomieszczenia. Jak wybrać najlepsze? O tym napiszemy poniżej.

Do czego służą kinkiety?

Kinkiety w łazienkach spełniają naprawdę ważną rolę. To właśnie one najczęściej służą jako funkcjonalne oświetlenie zadaniowe przy lustrze. Dzięki nim możemy wykonywać nawet bardzo precyzyjne zadania.

Przy pomocy kinkietów buduje się również nastrój i atmosferę w łazience. Pamiętajmy bowiem, że jest to również przestrzeń rekreacyjna, w której możemy się wyciszać podczas przyjemnej kąpieli.

Jak montować kinkiety w łazienkach?

Kinkiety pojawiają się najczęściej w pobliżu lustra. Najlepszą opcją jest zamontowanie dwóch opraw po obu jego stronach. Minimalizuje to ryzyko powstawania cieni, które mogłyby utrudniać wykonywanie precyzyjnych zabiegów, na przykład robienia makijażu lub golenia się.

Jeśli chce się wykorzystać tylko jedną oprawę, można postawić na mocno wydłużone modele. Wówczas trafiają one nad górną krawędź lustra.

Kinkiety, służące do dekoracji, najczęściej montuje się w większych zespołach, układanych w rzędy lub bardziej rozbudowane kompozycje, zależne od wyglądu i wielkości opraw.

Z czego powinny być wykonane?

Łazienka stanowi przestrzeń niezmiernie wymagającą. Trudne warunki potrafią doprowadzić do uszkodzenia oprawy oświetleniowej, co przekłada się na obniżenie jej walorów estetycznych oraz stworzenie zagrożenia dla użytkowników.

Z tych też względów do łazienek wybiera się modele o wysokiej trwałości, wykonane z materiałów odpornych na wspomniane powyżej niekorzystne warunki. Mogą to być na przykład odporne na korozję metale, szkło lub akryl. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Azzardo.com.pl.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na współczynnik IP, podawany zawsze na opakowaniu. Określa on odporność produktu elektrycznego na wnikanie do jego wnętrza pyłów lub wody do wnętrza oprawy. Im wyższa wartość, tym lampa jest bardziej szczelna. W łazienkach powinno się stosować kinkiety o współczynniku nie niższym niż IP44.

Kilka słów o źródłach światła do kinkietów

Gdy szuka się kinkietów do łazienki, niezmiernie ważne są także źródła światła. Należy stawiać na produkty, dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dzięki temu udaje się zbudować odpowiedni nastrój oraz wykonać perfekcyjny makijaż w idealnie dobranych kolorach.

Warto zwracać uwagę na natężenie światła. Skoro kinkiety mają służyć jako oświetlenie zadaniowe, niezbędne są żarówki, dające ok. 400-500 luksów. Pozwala to na wykonywanie nawet bardzo precyzyjnych zadań.

Pięknie oświetlona i praktyczna łazienka

Oświetlenie zadaniowe do łazienki jest niezbędne, aby bez trudu wykonywać wszystkie potrzebne czynności. Równocześnie jednak oprawy stają się często efektowną ozdobą. Stawiajmy zatem na modele trwałe, funkcjonalne, odporne na szkodliwe warunki, a przy tym dopasowane stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia. To klucz do perfekcyjnego oświetlenia każdej łazienki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *