malowanie sciany walkiem

Dlaczego warto wybrać farbę akrylową do malowania?

Artykuł zaktualizowany 29 grudnia 2020


Przed Tobą remont, wykańczanie własnego mieszkania lub po prostu, odświeżenie ściany lub elementów drewnianych znajdujących się w Twoim domu? Zanim przyjdzie czas na podziwianie efektu końcowego, niezbędne jest wybranie odpowiedniego środka do malowania. Spójrz dlaczego warto wybrać farbę akrylową.


Czym wyróżnia się farba akrylowa?

Decydując się na farbę lub emalię akrylową możesz mieć pewność, że kupujesz środek o bardzo dobrych właściwościach technicznych oraz dekoratorskich. To preparat wodorozcieńczalny, co oznacza, że w odróżnieniu od środków bazujących na syntetycznych rozpuszczalnikach, farba akrylowa w niewielkim stopniu wpływa na środowisko oraz ma słaby zapach, bez właściwości drażniących. To natomiast oznacza, że jest w pełni bezpieczna dla człowieka, a nawet dziecka. Już kilkugodzinne wietrzenie pomoże pozbyć się zapachu preparatu i korzystać z przestrzeni, w której była stosowana farba akrylowa.

Co malować farbą akrylową?

Farba wodna, czyli farba akrylowa nadaje się do wielu zastosowań. Można malować nią ściany, często wykorzystywaną odmianą stosowaną w tym celu jest farba lateksowa, która wykazuje dużą odporność na plamy. Istnieje także akrylowa farba do tkanin, za pomocą której zdobi się ubrania, zasłony czy poduszki i poszewki. Farba akrylowa do metalu pozwoli z kolei odświeżyć elementy wykonane między innymi z cynku, aluminium, stali czy żelaza. Z kolei farby akrylowe do drewna sprawią, że bez trudu odświeżysz wygląd drzwi, mebli i innych elementów drewnianych w Twoim domu.

Jak przygotować drewno do malowania?

Zanim pokryjesz drewno emalią do drewna, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Sposób przygotowania podłoża zależy od tego, czy powierzchnię, którą chcesz pomalować wcześniej pokrywała farba. Jeśli tak i w dodatku stara powłoka malarska się łuszczy, pierwszym krokiem będzie zeszlifowanie podłoża tak, by finalnie uzyskać gładką i równą powierzchnię. W przypadku, gdy poprzednia powłoka jest w dobrym stanie, wystarczy zmatowić ją papierem ściernym. Natomiast jeśli powierzchnia wcześniej nie była malowana, wówczas należy przed pokryciem farbą odpowiednio ją odtłuścić.

Farby akrylowe do drewna – jak malować?

Jeśli masz już przygotowane podłoże, to możesz zabrać się do malowania drewna. Aby osiągnąć najlepszy efekt warto przed nałożeniem farby akrylowej zastosować grunt do drewna. To nie tylko poprawia efekt wizualny, ale zmniejsza też zużycie farby. Do samego malowania farbą akrylową przyda Ci się zarówno wałek, jak i mniejszy pędzel. Ten drugi przydatny będzie w trakcie malowania miejsc trudno dostępnych i to od nich należy zacząć pracę, następnie przechodząc do większych powierzchni. Warto w czasie malowania prowadzić pędzel wzdłuż naturalnych linii słojów. To sprawi, że farba zostanie rozprowadzona równomiernie. I wreszcie warstwy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się dwie lub trzy warstwy niż jedna nadmiernie gruba. Cienkie powłoki lepiej wysychają, nie rolują się i pozwalają uzyskać najlepszy efekt wizualny.

Dodaj komentarz