jak wybrać plafony do mieszkania

Plafony sufitowe do salonu – czy warto kupić?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Plafony to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia stosowanych w domach i mieszkaniach prywatnych. Przez dłuższy czas stanowiły przede wszystkim praktyczną alternatywę dla zajmujących o wiele więcej miejsca żyrandoli, zdążyły już zyskać jednak „pełnię praw” i dziś poszukiwane są same w sobie, z uwagi na walory estetyczne, a także inne zalety. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na plafon?

Tego typu oprawa wciąż oczywiście okazuje się niezastąpiona w pomieszczeniach stosunkowo niskich, gdzie zawieszony u sufitu żyrandol nie tylko przytłaczałby wnętrze wizualnie, ale też zwyczajnie przeszkadzał, zwłaszcza osobom o nieco większym wzroście. Jeszcze stosunkowo niedawno zresztą montaż plafonu w przestronniejszym salonie okazywał się pomysłem chybionym z uwagi na fakt, iż światło skupiało się głównie przy stropie, pozostawiając liczne zakamarki w cieniu.


Nowoczesne rozwiązanie z plafonem

Na szczęście nowoczesne technologie – jak choćby diody LED – pozwalają skutecznie doświetlić całe wnętrze, nawet jeśli źródło światła zajmuje niewiele miejsca, tak jak to dzieje się właśnie w przypadku plafonów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę także na ekologiczność oraz wysoką energooszczędność tego rozwiązania, a także możliwość dopasowania parametrów takich jak natężenie, kolor czy temperatura barwowa światła do indywidualnych potrzeb i preferencji.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Lampy industrialne do wnętrza


Plafon do salonu – czy to wygląda stylowo?

Szeroki wachlarz możliwości do wyboru tyczy się zresztą również samych plafonów. Dostępne na rynku warianty pozwolą idealnie dopełnić każdą aranżację, niezależnie od tego, czy jest ona utrzymana w duchu minimalizmu, czy też bardziej klasycznym, a nawet glamour i ekstrawaganckim. Jak słusznie zwraca uwagę przedstawiciel internetowego sklepu Strefa Światła, piękny plafon będzie z powodzeniem stanowił szlachetną ozdobę wnętrza zarówno zapalony, po zmroku, jak i w ciągu dnia.

Różnorodność kształtów, rozmiarów, wzorów, kolorów czy materiałów wykonania sprawia, że plafony chętnie umieszczane są nie tylko standardowo, pod sufitem, ale też coraz częściej zastępują kinkiety, rewelacyjnie odnajdując się w roli bocznego oświetlenia. Z przedpokoi oraz pomieszczeń gospodarczych śmiało wkroczyły na salony, do kuchni, sypialni, łazienek i przestrzeni takich jak choćby garderoba.


Łagodne, zdrowe światło

Niezaprzeczalną zaletą plafonów jest sposób, w jaki oświetlają wnętrze. Wiele zależy oczywiście od konkretnej oprawy, z reguły jednak światło odbija się od sufitu i przy okazji tworzy na nim efektowną poświatę. To wszystko sprawia, że rozlewa się ono po pomieszczeniu w sposób łagodny, rozproszony, co eliminuje ostre cienie i jest zdrowsze dla oczu, a przy okazji zapewnia przytulną atmosferę.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *