mezczyzna w koszuli mysli

Jak zrobić podjazd z kruszywa?

Artykuł zaktualizowany 5 października 2020


Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podjazd z kruszywa to idealna opcja dla osób, które lubią oszczędzać. Wykonanie tego typu nawierzchni jest nie tylko tanie, ale również proste i szybkie. Jak wykonać podjazd z kruszywa? Oto mini poradnik.


Zalety podjazdu z kruszywa

Kruszywo to świetny materiał na podjazd który doskonale się prezentują z przestrzenią ogrodową. Wyglądają estetyczne. Ponadto, wpasowują się w każdy design. Są łatwe w pielęgnacji, wiec nie stwarzają problemu z dbaniem o nie. Świetnie komponują się, otaczając domy wykonane w klasycznym stylu, jak i nowoczesnym. Ale to nie jedyne korzyści podjazdów z kruszywa.

Taki pojazd jest przede wszystkim tańszy  niż nawierzchnia z bruku. Co więcej, jego wykonanie nie jest takie trudne i nie zabiera zbyt wiele czasu. I wbrew powszechnej opinii, są one naprawdę trwałe. Oczywiście wtedy, gdy wykona je się prawidłowo.

Podjazd z kruszywa – z czego można go zrobić?

Nawierzchnię żwirową buduje się z nieregularnego i o ostrych krawędziach kruszywa, które dodatkowo zagęszcza się i dobrze klinuje. To wszystko powoduje, że nawierzchnia cechuje się trwałością. Do budowy można wykorzystać kruszywa łamane takie jak:

  • tłuczeń – frakcja 31-36 mm,
  • grys, – frakcja 4-31 mm,
  • kliniec – frakcja 4-31 mm,
  • miał kamienny – 0-5 mm,
  • żwir – należy jednak unikać żwiru rzecznego. Jego elementy są zaokrąglone i wykonana z niego nawierzchnia nie będzie stabilna,
  • kruszywa granitowe,
  • kruszywa porfirowe,
  • kruszywa bazaltowe,
  • kruszywa wapienne – cechują się one różną trwałość. Zależy ona bowiem od złota, z jakiego pochodzi żwir. Dlatego jest to jeden z ważniejszych czynników, jakie należy wziąć przy wyborze. Do budowy podjazdu z kruszywa najlepiej sprawdzą się wapienie dewońskie oraz dolomity, które charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i są trwałe. Unikaj skał wapiennych płytkomorskich i wapieni marglistych. Pojawiają się na nich roślinny, które trudno jest wytępić.

Jak zrobić podjazd z kruszywa? Instrukcja krok po kroku

Podjazdy z kruszywa cechują się prostym wykonaniem. Można j zrobić w kilku krokach:

1. Zrób wykop

Pierwszym krokiem do zrobienia nawierzchni jest wykopanie koryta. Powinno mieć ono głębokość około 40 cm. Pamiętaj, aby ukształtować je w taki sposób, aby powstały spadki poprzeczne około 4% w każdą stronę od osi drogi.  Zapobiegają one rozmiękaniu oraz powstawaniu kolei. Jak już wyrównasz wykop, to dno ubijasz przy pomocy zagęszczarki

2. Zamontuj krawężniki

Krawężnik możesz wykonać z kamieni lub gotowych kształtek betonowych. Wzmacniasz je betonem, by ustabilizował ich położenie.

3. Ułóż geowłókninę

Geowłókninę stosuje się opcjonalnie. Warto jednak to zrobić, aby zapobiec mieszania się warstwy nawierzchni żwirowej z rodzimym gruntem.

4. Wysyp kruszywo

Ostatni etap to wysypanie kruszywa. Podjazd musi być stabilny i nie może rozchodzić się pod ciężarem samochodów. Dlatego zaleca się zastosowanie co najmniej 3 warstw materiału o różnych grubościach. Na samym dnie stosuje się materiał o największych ziarnach, najlepiej tłuczeń. A następnie o coraz mniejszych ziarnach, tak aby na duże znajdował się materiał o drobnych ziarnach np. grys czy żwir frakcji 2-8 mm.

Do czego jeszcze można wykorzystać kruszywo?

Oprócz podjazdów, kruszywa wykorzystuje się przy dużych projektach budowlanych, a także w inżynierii morskiej. Przykładem takiego zastosowania jest budowa w naszym rejonie nadmorskich falochronów i umocnień wybrzeża. W budownictwie morskim i lądowym wykorzystywane jest specjalistyczne kruszywo hydrotechniczne zwane również hydrokamieniem.

Dodaj komentarz