panel fotowoltaliczny

W jaki sposób możemy wykorzystać energię słoneczną?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Energia słoneczna to jedno ze odnawialnych źródeł, które może być wykorzystywane do różnych działań. Do czego możemy wykorzystać promienie słoneczne? Jakie rozwiązania są dostępne? Odnawialne źródła energii wykorzystywane są coraz częściej dzięki specjalnym technologiom. W ten sposób możemy wykorzystywać niewyczerpalne zasoby energii, by przetwarzać ją na energię elektryczną czy cieplną.

Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, a do tego nie przyczynia się do zanieczyszczania i niszczenia środowiska naturalnego. Warto zatem dowiedzieć się jakie mamy możliwości i dlaczego warto z nich korzystać.

Energia pozyskiwana z promieni słonecznych może być przetwarzana za pomocą specjalnych technologii na energię cieplną, elektryczną lub do celów przemysłowych. W ten sposób możemy uzyskać całkowicie darmowy dostęp prądu czy energii cieplnej, która jest potrzebna do zasilania ogrzewania czy wody użytkowej. Coraz częściej takie rozwiązania stosowane są w domach jednorodzinnych. Warto dowiedzieć się w jaki sposób energia słoneczna zostaje przetwarzana.


Panele fotowoltaiczne

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego może zostać przetworzona na energię elektryczną za pomocą specjalnych ogniw, z których złożone są panele fotowoltaiczne. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowy sposób zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu. Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać, że stanowią one raczej dodatkowe źródło energii elektrycznej. Chociaż technologia cały czas się rozwija i uzyskiwane są coraz lepsze efekty. Plusem takiego rozwiązania jest to, że korzystając z odnawialnych źródeł energii nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Podczas produkcji energii elektrycznej nie są uwalniane do atmosfery żadne szkodliwe substancje.


Kolektory słoneczne

Odnawialne źródło energii jakim są promienie słoneczne wykorzystywane są również do produkcji energii cieplnej. W tym przypadku jest to możliwe dzięki specjalnym kolektorom słonecznym, które pozwalają przetwarzać energię słoneczną w cieplną. W ten sposób możemy ogrzewać pomieszczenia oraz podgrzewać wodę użytkową. Taka inwestycja z pewnością staje się opłacalna jeśli wydajność kolektorów będzie odpowiednia. Decydując się na takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.


Działanie i wydajność

Zarówno w przypadku paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych najważniejsza jest sprawność oraz wydajność danych urządzeń. To od tego zależy ile energii uda nam się uzyskać i czy inwestycja rzeczywiście stanie się opłacalna. Moc pobieranej i uzyskiwanej energii uzależniona jest kilku czynników. Przede wszystkim liczy się miejsce, w którym znajdą się ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Mimo że urządzenia działają nieco inaczej, energia pobierana jest w podobny sposób. Najważniejsze, by docierało do nich jak najwięcej promieni słonecznych. Dlatego też musimy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia, kierunek oraz lokalizację.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *