karnisze

Karnisze pojedyncze – 3 powody, dla których warto zamontować je w domu

Artykuł zaktualizowany 24 września 2020


Karnisz pojedynczy czy podwójny? Teoretycznie podwójny wydaje się bardziej oczywisty – to miejsce na firanki i zasłonki. Są jednak sytuacje, w których lepiej sprawdzi się karnisz pojedynczy. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na taki wybór.


Karnisz do rolet klasycznych lub rzymskich

Oczywiście rolet nie wiesza się na karniszach, do tego służą inne mocowania. Jednak można zestawić razem wieszane na karniszu firany i roletę zamiast zasłony. W takiej sytuacji podwójny karnisz nie będzie potrzebny. Mało tego, wyglądałby nieco groteskowo, jakby czegoś na nim brakowało.

Rolety i firanki to bardzo często spotykane zestawienie. Zdarza się też sytuacja odwrotna, kiedy to roleta pełni funkcję firany (można uszyć roletę rzymską z materiału, z jakiego szyje się firany) a na karniszu wiesza się zasłonę. Pojedynczy karnisz w tym wypadku jest doskonałą alternatywą dla karnisza podwójnego lub szyny sufitowej.

Karnisze pojedyncze to też dobre rozwiązanie, kiedy zamiast klasycznych firanek chcemy mieć w oknie zazdrostki. To wąskie firanki, które wiesza się na pręcie przymocowanym bezpośrednio do ramy okiennej. W takim wypadku na karniszu wiesza się samą zasłonkę.

Kiedy chcemy zaoszczędzić miejsce bądź pieniądze

Pojedynczy karnisz to oszczędność zarówno pieniędzy, jak i miejsca. I chociaż na dekoracjach domowych nie powinno się oszczędzać, bo to wydatki na lata, życie czasem zmusza do złapania się za kieszeń i szukania tańszych rozwiązań.

Niektóre pomieszczenia są tak małe, że podwójny karnisz robiłby zbyt przytłaczające wrażenie. Czasem to kwestia ustawności wnętrza, w którym każdy centymetr ma znaczenie. Pozostaje pytanie, jak poradzić sobie ze sterowaniem firanami i zasłonami na wspólnym karniszu.

Tutaj do wyboru są dwie możliwości. Albo zamiast zasłon montujemy rolety (najlepiej klasyczne rolety w kasecie, które montuje się do framugi okiennej – one zajmują najmniej miejsca) albo uciekamy się do sprytnej sztuczki połączenia firanki i zasłonki. Dzięki temu rozwiązaniu odsłonięcie zasłony pozwoli na automatyczne przesłonięcie okna firanką i odwrotnie. Można też nie łączyć tkanin, jeśli tego nie chcemy tylko przesuwać osobno firankę i zasłonkę na tym samym karniszu.

Kiedy karnisz nie służy zawieszaniu firan i rolet, ale innych dekoracji

Przyzwyczailiśmy się do tego, że karnisz służy do wieszania firanek i zasłonek. Jednak nie można zapomnieć, że karnisz to po prostu wieszak, który da się wykorzystać także w innych sytuacjach.

Wyobraźmy sobie, że mamy w domu rolety i nie potrzebujemy klasycznej funkcji karnisza. Jednak fajnie jest móc powiesić świąteczne (i nie tylko) dekoracje w salonie bądź pokoju dziecinnym. Można owinąć karnisz girlandą i pozwolić by boki swobodnie zwisały albo wykorzystać kule świetlne typu cotton bals. Taka oprawa okna na pewno będzie ciekawie wyglądała, nawet jeśli nie będziemy mieć klasycznej firanki albo zasłonki. Miłośnicy kwiatów mogą wykorzystać karnisz jako instalację dla kwiatów pnących. Dzięki temu można stworzyć bardzo naturalną i unikalną dekorację roślinną.

Szukasz karnisza pojedynczego lub podwójnego? Duży wybór różnorodnych karniszów i zakończeń można znaleźć w sklepie: https://www.karnix.pl/.

Dodaj komentarz