pokoj dzienny

Jakie meble do salonu wybrać?

Artykuł zaktualizowany 5 czerwca 2020


Odpowiedni dobór mebli wpływa na całą aranżację pomieszczenia. Dlatego niezwykle istotne jest dopasowanie ich do koloru ścian, akcesoriów oraz dekoracji. Ponadto, oprócz walorów estetycznych, powinny być funkcjonalne i praktyczne. Jakie meble do salonu wybrać?


Jak umeblować salon? Ważne porady

Aranżacja salonu nie należy do łatwych zadań. Aby ją ułatwić, wykonaj po kolei poniże trzy kroki:

  1. Rozplanuj przestrzeń pomieszczenia – zanim zakupisz meble do salonu, koniecznie rozplanuj co i gdzie ma się znajdować. Wymierz wszystko dokładnie.
  2. Wybierz styl aranżacji – zastanów się w jakim stylu ma być salon. Boho, nowoczesny, a może rustykalny?
  3. Kup meble – gdy już masz projekt ustawienia mebli, a także zapisane wymiary, możesz kupić meble.

Jakie meble do salonu wybrać?

Salon, czyli pokój dzienny, to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu. Stanowi serce naszego domu czy mieszkania, dlatego aranżacja powinna być przemyślana. To pomieszczenie, które pełni kilka funkcji: biura, miejsca relaksu, biblioteczki czy kina domowego. Meble do salonu powinny być przede wszystkim użyteczne, ale również designerskie. Nie może zabraknąć:

  • Szafki rtv – to mebel pod telewizor. Warto wybrać modele, które mają również dodatkowe zastosowanie np. posiadają szufladę lub półki, w których można przetrzymywać różne rzeczy. Pamiętaj, że swoim wyglądem, nie może odstawać od reszty.
  • Witryny – witryna to mebel, który ma, szklane fronty, przez co jej zawartość jest widoczna. Dzięki temu możesz eksponować m.in. zastawę stołowa, wazony czy różnego rodzaju dekoracje.
  • Komplety wypoczynkowe – jeśli dysponujesz dużym salonem, postaw na kanapę i fotele, które zapewnią Ci maksymalny komfort użytkowania.

Jeśli zależy Ci na estetyce i spójności, to wszystkie meble powinny pochodzić z tej samej linii lub być wykonane z takich samych materiałów i w tym samym odcieniu. Dzięki temu całość będzie spójna.

Na co zwrócić uwagę, kupując meble do salonu?

Odpowiednio dobrane meble do salonu, sprawią, że miejsce nabierze charakteru i będzie się pięknie prezentować. Aby można było się nimi cieszyć przez długi czas, oprócz designu, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak:

  • materiał – stanowi jeden z najważniejszych parametrów. Dobrej jakości materiały wpływają zarówno na estetykę mebli, a także na ich wytrzymałość i trwałość. Pamiętaj, że im lepszej jakości materiał, tym większa szansa na to, że posłużą przez lata.
  • Wykończenie – oprócz użytego materiału, ważne jest także wykończenie, które posiada także walory estetyczne. Odpowiednie wykończenie mebli sprawi, że będą one bardziej wytrzymałe.
  • Funkcjonalność – meble powinny być przede wszystkim praktyczne i spełniać swoje funkcje. Wybierając np. szafki rtv warto wybrać modele, na których nie tylko postawi się telewizor, ale takie z półkami, gdzie można schować np. płyty CD.
  • Łatwość w czyszczeniu – jeżeli posiadasz w domu dzieci lub zwierzę, a także lubisz porządek, wybierz modele, które są łatwe w czyszczeniu. Nie bez znaczenia jest tu kolor oraz materiał.

Dodaj komentarz