kominek

Jak dobrać miejsce dla kominka?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zgodnie z regulaminami, kominek nie może być jedynym zarzewiem ciepła w domu, prócz niego budynek musi być zaopatrzony w pozostałe narzędzie grzewcze – kocioł, pompę ciepła lub piece elektryczne.


Jak dobrać miejsce dla kominka?

Dobierając miejsce dla kominka, należałoby wziąć pod uwagę, iż zagości u nas na dłużej. Mnóstwo osób zastanawia się, jaki kominek dobrać do domu, żeby nie jedynie dawał ciepło oraz wprowadzał estetyczny nastrój, lecz równocześnie dobrze się przedstawiał. Jak dobrać kominek, żeby pasował do wyglądu pomieszczenia? Kominek niejednokrotnie rywalizuje z telewizorem.

Umieszczenie go na ścianie poprzecznej do ściany, na jakiej znajduje się ekran spowoduje, iż oba moduły wystroju nie będą walczyć ze sobą o uwagę mieszkańców. Jeśli zastanawiasz się, jaki kominek dobrać do salonu, postaw na egzemplarz z szybą panoramiczną. Idealnie podkreślony żywy ogień wprawi w zachwyt wszystkich gości – tak samo jak ciekawa oprawa.


Typy kominków – z paleniskiem otwartym

Kominki otwarte stosowane są zwykle jako element wyglądzie mieszkania oraz rzadko wykorzystywane dobre źródło ciepła. Skuteczność grzejna owego rodzaju kominków jest mała, ze powodu na duże utraty ciepła, uchodzącego wraz z dymem poprzez komin. Kominek przewodzi ciepło przede wszystkim poprzez promieniowanie oraz od ukształtowania komory wypalania w ogromnym stopniu zależy ukierunkowanie strumienia ciepła.

Podczas stawiania kominka należy przestrzegać pewnych reguł, gwarantujących bezproblemowe jego działanie. Komora wypalania i okap powinny być zbudowane z cegieł bądź płytek szamotowych, natomiast nachylenie bocznej ścianki musi tworzyć z daszkiem gardziel zwiększającą przepływ spalin. W okapie montowany jest szyber, jaki pozwoli na zamknięcie wlotu do kominka, kiedy nie korzystamy z komina.


Kominek otwarty lub wkład kominkowy?

W kominkach otwartych ważną funkcję gra właściwe palenisko, jakie bardzo jest murowane, przy czym jego odpowiednie zbudowanie nie należy do prostych prac. Chociażby niewielkie błędy mogą wywołać palenie w pomieszczeniu oraz bezskuteczne ocieplanie.

Ciepło występuje w rezultacie promieniowania z komory ciepła lecz tylko 10-20% powstającej energii termicznej jest w pomieszczeniu, tymczasem kolejna część uchodzi kominkiem wraz ze spalinami. Wykorzystanie drzewa w kominkach otwartych sięga ok. 10–20 kg na 10 kW wygenerowanej mocy. Największym zainteresowaniem cieszą się wkłady kominkowe.


Kominek do salonu w bloku

Biokominek to idealne wyjście do pomieszczeń, w jakich nie wolno postawić standardowego paleniska. W sklepach odnajdziemy także niewielkie typy biokominków na stół lub balkon (już od 200 zł), jak również większe, umieszczane na podłodze bądź w ściennej wnęce. Biokominki działają na biopaliwo (uwaga: nie można go dodawać, kiedy płonie ogień!), natomiast w efekcie wypalania występuje para hydrologiczna. Zawiera ona tak małą ilość dwutlenku węgla, iż urządzeń tychże nie należy włączać do komina, starczy, iż wnętrze, w jakim się odnajdują, ma odpowiednią wentylację. Atutem jest także brak dymu, sadzy oraz popiołu. W poszczególnych typach można wykorzystywać wyciągi aromatyczne bądź środki do aromaterapii, czasem także regulować wielkość płomienia.


Dodaj komentarz