Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2020
Kominek to nie tylko ciekawy element wyposażenia naszego wnętrza, ale też symbol ciepła oraz pełnego miłości domowego ogniska. Każdy posiadacz własnego kominka np. w salonie, doskonale zdaje sobie sprawę ile przyjemnych i relaksujących wieczornych chwil daje mieszkańcom. Kominek jest tym elementem, który jednoczy rodzinę.
Dlatego każdy nowobudowany dom nie może obyć się bez tego urządzenia, dającego poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Współczesne kominki czy piecyki występują w różnych formach, kształtach i stylizacjach, dopasowując się niemal do każdego wnętrza.
Nowoczesne aranżacje kominkowe
Prosty oszklony kominek, wpisany w strukturę ściany to pomysł dla surowego modernistycznego wnętrza salonu. Elektryczny lub z zamkniętym wkładem kominkowym, panoramiczny, bo całkowicie oszklony, nie pobrudzi pomieszczenia, a biała obudowa podkreśli wrażenie prostoty i czystości.
A może umieśćmy ten symbol ciepła i jedności rodzinnej w centrum naszego pokoju gościnnego ? Żeliwny, zwisający z góry doda wnętrzu nowoczesnego oraz oryginalnego charakteru i…. zaskoczy naszych gości.
Klasyczne kominki
Duże wiktoriańskie kominki to pomysł do wielkich salonów, wyposażonych w bogato zdobione klasyczne meble i staroświeckie dodatki. Kominki typu otwartego, pełnią głównie funkcje dekoracyjne ponieważ około 20 % energii ze spalonego drewna ogrzewa dom. Za to nadają przytulnego charakteru i pozwalają na bezpośrednie obcowanie z ogniem.
Piec kaflowy nada dworskiego i ekskluzywnego charakteru klasycznemu wnętrzu. Tego typu urządzenia to przepiękne dzieła sztuki rzeźbiarskiej, wyposażone w nowoczesne instalacje grzewcze. Dla miłośników przepychu w iście barokowym stylu polecam to ceramiczne i luksusowe cacko.
A może koza ….
Inspiracje rodem z westernów. Pierwsze koczownicze chaty osadników, którzy podbijali dziki zachód, wyposażone były w małe może niezbyt estetyczne żeliwne piecyki, w których palono drewnem, resztkami drewnopochodnymi jak np. wióry, zrzynki, papierem i… czym się jeszcze dało. W tamtych czasach służyły wyłącznie jako źródło ciepła dla pierwszych pionierów, zasiedlających wielkie przestrzenie Ameryki. Dziś stanowią element estetyczny małych industrialnych pomieszczeń salonów lub bardziej rustykalnych wnętrz. Koza to oryginalny, a zarazem ekstrawagancki dodatek do pokoju gościnnego aranżowanego zarówno na modernistyczny, surowy styl, jak i doskonale wpisuje się w klasyczne, wiejskie wnętrze kuchni czy salonu.